V teoriji tradicionalne kitajske medicine so naše duševne dejavnosti tesno povezane s fizičnimi funkcijami našega telesa. Zlasti ledvice in vranica igrata pomembno vlogo pri koncentraciji.
Ledvice so odgovorne za sprejemanje in transport telesnih
tekočin Ledvice so odgovorne za ustvarjanje in shranjevanje vitalne energije Qi ter esence Jing in so močno povezane s spominom in voljo. Slaba koncentracija je pogosto posledica zadrževanja prekomerne Yang (tople) energije v ledvicah in relativnega pomanjkanja Yin (hladne) energije. Če je temu tako, se lahko zgodi, da ste nenavadno zgovorni, impulzivni, razpršeni in tudi fizično okorni. Lahko opazite, da so tudi lasje in nohti izsušeni ter obraz bolj pordel.
Ledvice so odgovorne tudi za sprejemanje in transport telesnih tekočin. »Bistra« tekočina se pošilja navzgor, kjer vlaži in maže organe, medtem ko se »motna« tekočina pošilja navzdol v mehur. Neravnovesje ledvic povzroča tudi kopičenje vlage v telesu, kar lahko povzroči zamegljen, težak um.
Vranica v sebi hrani naše misli
Drug pomemben organ, ki ga je treba upoštevati, je po TKM, vranica. Poleg tega, da skupaj z želodcem uravnava prebavo, vranica v sebi hrani tudi naše misli in lahko prav tako povzroči težave s koncentracijo in spominom. Vranica proizvaja tudi kri, zato lahko pomanjkanje vitalne energije Qi v vranici povzroči pomanjkanje krvi, kar vpliva na srce. Znaki pomanjkanja srčne in vranične energije so utrujenost, mentalna odsotnost, pomanjkanje apetita in na splošno slaba cirkulacija telesnih tekočin kot tudi vitalne energije po energijskih kanalih, meridijanih.
Ključne sestavine za oster um
Orehi
Znano je, da orehi hranijo energijo ledvic in pomagajo pri razvoju možganov. Opazili boste, da oluščeni oreh nekoliko spominja na miniaturne možgane in po načelih TKM so orehi na Kitajskem že stoletja veljali za ‘hrano za možgane’.
Ginseng
Korenina ginsenga ima tople ali Yang lastnosti na naše organe in tako spodbuja um in izboljšuje koncentracijo, budnost. V TKM pravijo, da obnavlja prenatalno ali predrojstveno energijo Qi ter pomirja našega duha (Shen), ki biva v srecu. Nekatere študije so pokazale, da ima lahko uživanje ginsenga kognitivne koristi za bolnike z možgansko kapjo in tiste z Alzheimerjevo boleznijo. Sveže sesekljano korenino ginsenga lahko prekuhate v vreli vodi na zmernem ognju ter ga uživate kot čaj.
Codonopsis (dang shen)
Znan tudi kot ginseng za reveže zato je zelišče priljubljen nadomestek za ginseng. Uporablja se za krepitev splošne energije Qi ter za vzpostavljanje ravnovesja vranice in želodca. Če ga želite jesti, preprosto dodajte nekaj mletega ali drobno sesekljanega kodonopsisa v juho ali riževo jed. Lahko pa se za deset minut prevre v vodi in ga pijete kot čaj.
Listi ginka (ginko biloba)
Drevo ginko velja za enega izmed najstarejših dreves na svetu in listi ginka izostrijo um, očisti in prežene odvečno vlago iz telesa ter krepi srce in pljuča. Študije tudi kažejo, da uživanje dodatka ginka pomaga bolnikom z demenco.
Goba Reishi ali goba nesmrtnosti (ganoderma lucidum)
Daoistični menihi že dolgo uporabljajo gobo Reishi za jasen a umirjen in osredotočen um, ki je pomemben pri izvajanju globoke meditacije. Pravijo, da goba Reishi hrani srce, bogati vitalno energijo Qi in pomirja našega duha (Shen). Gobo Reishi lahko v posušeni obliki upprabite za pripravo čaja, tako da najprej gobe za nekaj ur namočite v vreli vodi, lahko pa se uživajo že mlete v prah.
Drugi nasveti za izboljšanje koncentracije
Poskusite z akupresuro
Akupresura je konceptualno podobna akupunkturi. Vključuje masažo določenih delov telesa, akupunkturnih točk, za stimulacijo določenih organov. Za izboljšanje koncentracije in spomina poskusite nežno pritisniti na točko tretjega očesa, ki leži neposredno med vašimi obrvmi. Nato poiščite točki Vrata zavesti ali GB20, na zadnji strani vratu. Nahajata se v votlinah na dnu lobanje, na obeh straneh središča vratu. Približno centimeter pod točko GB20 boste našli še en niz votlin, imenovanih nebeški stebri. Pritiskanje in masiranje teh predelov vratu tri do pet minut bo spodbudilo cirkulacijo v možganih, spodbudilo vašo budnost in kognitivne funkcije.
Qigong
Qigong je oblika dinamične meditacije, ki vključuje vrsto fizičnih gibov in položajev poleg osredotočenih tehnik dihanja. Spodbuja Qi in kri, da prosto tečeta skozi vaše telo. Vadba qigonga zgodaj zjutraj vam bo pomagala, da se boste do konca dneva počutili energijsko obogateni in osveženi.