Začnimo z nekaterimi osnovami. Tradicionalna kitajska medicina je 3.500 let star sistem zdravljenja. Uporablja se za reševanje številnih bolezni, od manjših neravnovesij do kroničnih stanj, in temelji na filozofiji, da je človeško telo v dinamičnem stanju ravnovesja – tako znotraj sebe kot v povezavi z zunanjim svetom. Ko se to ravnovesje poruši, lahko zbolimo. Tu prihaja na pomoč tradicionalna kitajska medicina!
Večina ljudi misli, da spada med tradicionalno kitajsko medicino (TKM) samo akupunktura in zelišča, vendar pa je TKM veliko več! Vključuje tudi moksibustijo, aurikuloterapijo, ventuze, Tuina masažo, zdravilni Qigong in Taijiquan, Gua sha terapijo ali praskanje kože s posebnimi pripomočki ter tudi prehranske in življenjske nasvete, vse pa je odvisno od posameznega primera – kaj je primerno za vas in vašo specializirano diagnozo.
Zdaj pa se osredotočimo na nekaj dejstev!
1. Ljudje tradicionalno kitajsko medicino pogosto označujejo kot preventivno medicino, kar je zanimivo, saj so v preteklosti bili kitajski zdravniki plačani le, ko so bili njihovi pacienti zdravi. V tistih časih so zdravi ljudje zdravniku plačevali redno mesečno pristojbino; ko so zboleli, plačilo ni bilo potrebno vse dokler zdravnik ni človeka pozdravil.
2. Že majhne spremembe v telesu lahko občutimo skozi utrip, kar je nekako neverjetno, ko pomislimo na to! Tako zahodna kot vzhodna medicina uporabljata pulz za diagnosticiranje bolnikov, vendar se sistema razlikujeta po tem kaj vzhodna medicina preko pulza išče in kako pulz najde. V TKM obstaja približno 28 različnih klasifikacij pulza, ki zdravniku povedo o svoji diagnozi.
3. Predsednik Nixon je akupunkturo pripeljal v Ameriko! Leta 1971 je Nixon odšel na Kitajsko. V njegovi družbi je bil tudi novinar New York Timesa, James Reston. Reston je v Pekingu dobil vnetje slepiča in tako moral na urgentno apendektomijo (odstranitev slepiča). Svojo po-operativno bolečino si je lajšal z akupunkturo nad katero je bil tako pozitivno presenečen in navdušen, da se je odločil o svoji izkušnji s TKM pisati za New York Times. To je bila prva večja izpostavitev sistema TKM v Ameriki in tako postala prepoznavna metoda zdravljenja in lajšanja bolečin.
4. Po kitajski medicini imamo po telesu množico mikrosistemov, ki so na jeziku, rokah, nogah … toda najbolj znan mikrosistem je v ušesu. Vse akupunkturne točke v ušesu predstavljajo vsako drugo akupunkturno točko na telesu! Zdravniki TKM pogosto izvajajo poleg akupunkture in drugih metod še kombinacijo z aurikuloterapijo. To so lahko zeliščna semena ali drobne kroglice iz nerjavečega jekla, ki se prilepijo na ušesne akupresurne točke. Tako se naravno terapevtsko zdravljenje lahko nadaljuje tudi po odhodu iz TKM ordinacije.
5. Razlog, zakaj imamo na voljo tudi tube ali cevi, s katerimi se vstavljajo akupunkturne iglice v telo, sega v leto 1600, ko jih je izumil Waichi Sugiyama, ki velja za očeta japonske akupunkture. Izumil jih je, ker je v mladosti izgubil vid in je potreboval cevi za vodenje igel, da je lahko terapije izvajal naprej. Veliko mladih zdravnikov TKM sedaj uporablja tubice, medtem ko starejši še vedno prisegajo na tradicionalen sistem vstavljanja igel, saj pravijo, da je izjemno pomemben občutek v rokah in med prsti, ko se iglica vstavlja v telo.
Rezultat Guasha terapije