V mesecu juliju 2020 je v reviji Bodi zdrava izšel naš članek o bolečih menstruacijah.
Tradicionalna kitajska medicina (TKM) ima pomembne prednosti pri zdravljenju ginekoloških motenj. Človeka obravnava celostno, saj vsak znak in simptom, tako fizični kot čustveni, razume in razlaga v odnosu do drugih znakov in simptomov. Zdravljenje tako ni namenjeno samo odpravljanju fizičnih simptomov, temveč gre za doseganje ravnovesja v celotnem telesu, tudi na čustvenem področju, ki ga v zahodnem svetu, prevečkrat ignoriramo.
Akupunktura in zeliščna medicina dosegata izjemne rezultate pri zdravljenju nekaterih ginekoloških motenj, kot so dismenoreja (boleča menstruacija), amenoreja (izostanek menstruacije), sindrom policističnih jajčnikov (PCO), nenormalne maternične krvavitve, predmenstrualni sindrom (PMS), endometrioza, menopavzalni sindrom, neplodnost, vnetje nožnice, vnetje materničnega vratu ipd.
Kaj sploh so menstrualni krči?
Na žalost je veliko žensk mesečno menstrualno bolečino sprejelo kot del svojega življenja. Včasih so krči lahko celo tako hudi, da punce izostanejo od pouka, ženske od službe. Kaj pa sploh so menstrualni krči? Menstrualni krči, ki jih v medicini imenujemo tudi dismenoreja, so boleči občutki v spodnjem delu trebuha in v medenici, ki se lahko pojavijo pred, med ali po menstruaciji. Bolečina je lahko blaga ali zelo huda in se lahko razširi na boke, spodnji del hrbta in notranja stegna, včasih celo privede do omedlevice. Menstrualne krče lahko spremljajo tudi glavobol, slabost, zaprtje ali driska.
Perspektiva TKM – kaj so lahko vzroki?
V kitajski medicini je menstrualni krč lahko posledica ovire ali nezadostnega pretoka vitalne energije Qi in pretoka krvi v maternico. Najpogostejši izvor težav:
Naseljen hlad v maternici
Hlad kot škodljivi vpliv se v telesu kopiči počasi in postopoma. V TKM govorimo o notranjem in zunanjem vzroku/hladu. Zunanji se v telo nakopiči preko izpostavljenosti mrzlemu vremenu, mrzli vodi (kopanje v morju, ki nima nad 23 stopinj ali umivanju posode z mrzlo vodo, tuširanje z mrzlo vodo po športni aktivnosti, čiščenje zelenjave pod mrzlo vodo itd.). O notranjem hladu pa govorimo, ko ga v telo prenesemo preko zaužite hrane in tekočine (uživanje sladoleda, pitje mrzlih pijač in uživanje ledu še posebej v času poletja, ko je telo ogreto itd.). Simptomi: mrzla stopala in dlani, na splošno telo hitro zazebe, prisotni koščki v času menstruacije, temnejša krvavitev, težave pri zanositvi ter predvsem bolečine in krči.
Kako si pomagati: da odstranimo hlad moramo pospešiti cirkulacijo. Izmed zelišč zelo pomaga čaj iz cvetov vrtnic ter ingverjev čaj, tudi redno uživanje kardamoma in cimeta v zmernih količinah. Odlična je tudi kopel za noge, ki ji lahko dodamo kitajski divji pelin ter izvajanje moksibustije (zvitek tlečega pelina, s katerim segrevamo akupunkturne točke). Moksamo lahko predel od popka do sramne kosti, 10 do 20 minut na dan v prvih dneh ciklusa.
Jetra in maternica
V kitajski medicini sta maternica in jetra tesno povezana. Jetra ohranjajo prost pretok energije Qi v telesu. Ko je v jetrih pretok energije Qi omejen, pride do zastoja krvi. Kanal (meridijan) jeter, vranice in ledvic poteka skozi spodnji del trebuha, kar lahko vpliva na maternico, na plodnost in na menstruacijo. Če je kateri od omenjenih meridijanov nepretočen, se na začetku pogosto kaže le manjša menstrualna nepravilnost, ki lahko vodi do resnejših težav.
Simptomi: Jetrni zastoj krvi je odgovoren za tiste najbolj nadležne in boleče krče. Prav tako je odgovoren za pojav depresije, izbruhe jeze ali druge nenadzorovane znake čustvenega joka brez provokacije ter pojav izrazitega predmenstrualnega sindroma (PMS). Temna in strjena menstrualna kri je znak zastoja krvi v jetrih in jo skoraj vedno spremljajo blage do hude bolečine (menstrualni krči). Dolgotrajna stagnacija krvi v jetrih lahko vodi tudi do resnih stanj, kot so ciste na jajčnikih, fibroidi ali endometrioza. Najbolje je obravnavati zgodnje simptome, ne pa čakati, da se pojavi resno stanje.
• Kaj povzroča zastoj krvi v jetrih? Dedni dejavniki : Če so imele prejšnje generacije žensk menstrualne težave zaradi motnje v delovanju določenih notranjih organov, je možno, da se le ti prenesejo.
Čustveni dejavniki :Zastoj krvi v jetrih se lahko pojavi zaradi globoko zasejanih čustev jeze ali frustracije, kot posledica nezadostne obravnave preteklih (stresnih, travmatičnih) dogodkov ali zaradi stalnih težkih in nesproščenih razmer doma, na delu ali v šoli.
Drugi dejavniki: Stres povzroča spremembe v vzorcih dihanja, ki omejujejo telesno gibanje v zgornjem delu trebuha, ki je potrebno za zadostno gibanje jetrne energije in krvi. Poškodba ali operacija na predelu trebuha se šteje za travmo, ki se lahko zaradi zaviranega pretoka krvi in energije Qi, nepravilno zaceli.
Pomanjkanje krvi
V diagnostiki tradicionalne kitajske medicine se pogosto sliši izraz pomanjkanje krvi, predvsem pri ženskah, saj jo zaradi mesečnih menstruacij izgubljajo, prav tako je pomemben faktor tudi porod. Kri je v TKM tesno povezana z energijo Qi, sta Yin in Yang par, ki se spodbujata in ob pomanjkanju tudi zavirata. Brez energije kri ne bi mogla krožiti po ožilju.
Simptomi: Pomanjkanje krvi povzroči bolečino, ki se poslabša proti koncu menstruacije ali po koncu menstruacije. Spremlja jo utrujenost in bledica.
Kaj učinkuje v boju proti krčem
- Bodite redno telesno aktivni, saj vsakodnevne vadbe kot je hoja, tek, aerobika, pilates lahko pripomorejo k ublažitvi menstrualnih krčev. Na splošno vsaka vadba spodbudi cirkulacijo krvi in vitalne energije in s tem poveča izločanje endorfinov, ki so naravno sredstvo proti bolečinam v telesu.
- Uživajte dovolj Magnezija, saj pomaga pri pretoku krvi in sprošča mišice. Živila, ki vsebujejo veliko magnezija so bučna semena, oreščki, polnovredne žitarice, divji riž, mleko, jajca.
- Izogibajte se uživanju mrzlih pijač, hladni in surovi hrani, zlasti pred in med menstruacijo. Hlad povzroči še hujše krče.
- Pazite, da se v obdobju pred in med menstruacijo ne prehladite. Poskrbite, da vam je ves čas dovolj toplo, predvsem v spodnji del trebuha in v stopala!
- Pred in med menstruacijo si zagotovite dovolj počitka. To ni obdobje, da s katerokoli stvarjo pretiravate.
- Pripravite si čaj iz vrtnic ali jasmina. Ta še posebej pomaga kadar je prisoten stres in napihnjenost v spodnjem delu trebuha.
- Pijte ingverjev čaj, saj še posebej v prvih dneh ciklusa ublaži krče in bolečine. Pijte ga 2 krat na dan v dopoldanskem času in mu dodajte med in cimet.
- Pijte čaj z datlji Longan: Je sladkast po okusu in primeren za ženske, ki med ciklusom občutijo utrujenost, omotico in splošno šibkost telesa.
- Masirajte akupunkturne točke, ki blažijo krče in bolečine: LI4 ali Hegu; SP6 ali Sanyinjiao; SP10 ali Xuehai;
- Masirajte trebuh s krožnimi gibi in ogrevajte trebuh s pomočjo mokse (divjega pelina) ali polagajte tople zeliščne nalepke pod predel popka.
- Nekaj mesecev pred vsako menstruacijo pojdite na akupunkturo ! Akupunktura spodbudi pretok energije po celem telesu, počutile se boste lahkotne, sproščene, polne energije in zadovoljne, o PMS-ju ne bo glasu, krči in bolečine pa skoraj neznatne ali jih celo ne bo več!
- Uživajte zeliščne formule kot je Ease form (Xiaoyao), Angel eight form (Bazhen), Peach form (Taohong siwu) itd. Za dober učinek je nujno da vam formulo dodeli strokovnjak za TKM.