revija Bodi zdrava: Alergije – lahko jih premagate

Alergije so na žalost postale pogoste spremljevalke novodobnega človeka, za njimi oboleva že 30 odstotkov prebivalcev razvitih držav. Alergija ponavadi nastane, ko je organizem preobčutljiv na določene snovi v telesu, kar sproži reakcijo. Gre za pretirano delovanje našega imunskega sistema na sicer nenevarno snov.

Tradicionalna kitajska medicina (TKM) uči, da za vsakim simptomom ali bolezenskim stanjem tiči povezava z notranjimi organi ali nepretočnimi meridijani določenega organa. Da odkrijemo vzrok za nastanek alergije je potrebno vsakega posameznika obravnavati individualno, saj je vzrok z zelo podobnimi simptomi lahko pri dveh ljudeh popolnoma drugačen.

NAJPOGOSTEJŠI VZROKI ZA NASTANEK ALERGIJE PO TKM

1. UJETOST VITALNE ENERGIJE QI: Izraz ‘ujeta energija’ nakazuje, da je razprševanje energije po meridijanih omejena, kar posledično vpliva tudi na ostale pretoke telesnih tekočin. Energija namreč po telesu potiska kri in sokove. Če energije z raznimi tehnikami ne sprostimo, se slej ko prej pojavi težava ali izbruhne bolezen.

2. ZUNANJI VETER, HLAD IN VROČINA: Omenjeni trije škodljivi vplivi v povezavi z drugimi vzroki v večini primerov povzročajo alergijo, seveda tudi druge težave ali bolezni. V naše telo se naselijo kadar je oslabljena Pljučna energija, ki skrbi za obrambo telesa. Preko vdiha v telo zajamemo vpliv Vetra, ki ga zaradi šibke Pljučne energije ne moremo v celoti izdihniti in tako začne prodirati v globino našega telesa. Ko ga je preveč, povzroči reakcijo kot opozorilni znak, da telo prične s samozdravljenjem. Z Vetrom se največ kombinirata tudi Hlad in Vročina, ki dodatno blokirata razprševanje energije in krvi. Kateri izmed škodljivih vplivov bo prevladoval pa je malo odvisno tudi od sezone ter posameznika in njegove ‘prirojene’ in ‘pridobljene’ šibkosti.

*KAKO PREPOZNAMO ALERGIJO TIPA VETER? Tovrstna alergija se kaže velikokrat na koži, prisotne so kožne spremembe, srbečice, tudi kihanje, težave z astmo in oslabljenim respiratornim traktom. V tem primeru Veter ni v povezavi z Jetri, kot je splošno poznano v TKM. Takrat izvajamo tehnike, ki nam pomagajo Veter izgnati iz telesa.

ZAKAJ JE TKM TAKO USPEŠNA V BOJU Z ALERGIJAMI?

TKM seveda loči različne tipe alergij, zelo dobro pa prepoznava vzroke in njegove kombinacije z zunanjimi škodljivimi vplivi. Najpreprosteje lahko rečemo, da izkušen zdravnik TKM loči v telesu posameznika ali gre za primanjkljaj vitalne energije ali prebitek zunanjih vplivov. Potem to poveže z notranjim organom ali organi (v kombinaciji) preko pulz in jezik diagnostike ter odredi sistem zdravljenja, ki je ponovno lahko v kombinaciji več različnih metod TKM. Tako je zdravljenje prilagojeno posamezniku, kar prinaša zelo lepe rezultate.

KAKO HITRO LAHKO POZDRAVIMO ALERGIJO?

S pomočjo tradicionalne kitajske medicine zdravimo alergijo na več različnih nivojih. Najbolj uspešno in tudi dolgoročno pa jo zdravimo preden se pojavijo simptomi, torej sezono ali mesec dni pred pričakovanim izbruhom. Tako telesu nudimo optimalno podporo in ne lajšamo le nehvaležnih simptomov. Priporočeno je 2 mesečno zdravljenje 3 leta zapored pred izbruhom alergije ter v hujših primerih dodatno še v akutnem stanju. Z vsakim letom je stanje občutno boljše, nekje po tretjem letu lahko alergija izzveni.

PRAKTIČNI DEL

1. VITAMIN C: Za čim boljšo odpornost in obrambo telesa si zagotovimo, da nismo v pomanjkanju vitamina C. Živila, bogata z omenjenim vitaminom so: Sadje: fige, črni ribez, kivi, papaja, jagode, ananas, pomaranče, guava Zelenjava: brokoli, temno listna zelenjava, paprika, zelje, ohrovt Zelišče: timijan

2. KITAJSKA ZELIŠČNA PODPORA:
• Astragalus ali grahovec skrbi za dvig celostne energije telesa in daje največjo podporo Vranici – le ta proizvaja življenjsko energijo in kri.
• Goba nesmrtnosti ali Ganoderma Lucidum, poznana tudi pod imenom Lingzhi: v tradicionalnem zdravljenju na Kitajskem jo uporabljajo že vsaj 2 tisoč let. Goba krepi imunski sistem in se jo čedalje več uporablja tudi pri nas pri vzpostavljanju ravnovesja in imunosti pri onkoloških bolnikih.
• Mai men dong ali Japonska kačja brada, angleži jo radi poimenujejo tudi Opičja brada. Zelišče vlaži Pljuča, čemur pravimo Yin aspekt. Ustavlja kašelj, lajša oteženo dihanje, pomaga pri suhem kašlju in pri izkašljevanju krvi. Omenjene težave največkrat nastanejo, ko suhost in vročina napadeta Pljuča, Mai men dong pa vročino lepo pogasi. Ko se okrepijo Pljuča, se okrepi tudi imunski sistem. Deluje tudi antibakterijsko, povzroča rast belih krvničk. Učinkovit je tudi pri bolečem, zateklem in suhem grlu ter pri izgubi glasu. Iz zelišča si preprosto naredimo prevretek, ki ga pijemo 2 do 3 krat na dan po eno skodelico. Je prijetno sladkastega okusa. 3.

3. MOKSIBUSTIJA
S cigaro iz zvitega tlečega pelina si lahko ogrevamo določene akupunkturne točke, ki nam lahko lajšajo simptome in telo tudi krepijo in zdravijo.
• LI11 ali Quchi, ki leži na meridijanu Debelega črevesa. Na vsaki roki jo ogrevate 5 do 10 minut, enkrat na dan. Točka pomaga pri glavobolu, vrtoglavici, rdečih in otečenih očeh, zamegljenem vidu, pri suhem in bolečem grlu, zobobolu itd.
• LI20 ali Yinxiang: prav tako leži na meridijanu Debelega črevesa pri nosnicah. Točka izjemno pomaga pri težavah z nosom, kot je vnetje sinusov, rinitis, nosnih polipih, alergijah, pri izgubi vonja in okusa itd. Točki na vsaki strani ogrevamo par minut, enkrat na dan.
• LI4 ali Hegu: Točko pri nas radi imenujemo tudi Tigrov gobec. Leži na meridijanu Debelega črevesa na rokah, med palcem in kazalcem. Stimulirana točka pomaga pri težavah z glavo, obrazom in trebuhom. Tako lajša glavobole in simptome alergij, nosne težave ter težave kot je zaprtje, bolečine v trebuhu, pri driski in splošno vseh vrstah bolečin. Točki na obeh rokah ogrevamo po 5 minut, enkrat na dan.
• CV8 ali Shenque (popek): Popek se ogreva takrat, ko smo zelo šibki, brez energije, imamo hladno področje popka in nas splošno rado zebe. Popek je zelo intenzivno središče, točka se v prevodu imenuje Palača uma. Moksa se na tem predelu lahko uporablja tudi po kapi ter pri težavah z zanositvijo. Intenzivno namreč dviguje Yang energijo, krepi Vranico in izvorno energijo telesa, ki ji pravimo Yuan Qi. Kljub temu, da je moksa naravna in varna metoda pa je vedno najboljše, če nam točke ogrevanja določi izkušeni zdravnik TKM, saj so lahko tudi v kombinacijah, tako bomo dosegli tudi boljše rezultate. Mokso lahko izvajamo nekaj dni zapored, potem sledi nekajdnevni premor, ciklus ponovimo.

4. AKUPRESURA: Vse zgoraj omenjene točke lahko tudi s pritiski masiramo, kar imenujemo akupresura. Vsaka točka se pritisne 60 krat v kosu. Aktiviramo jo večkrat na dan. Pri kašlju in astmi posebno pozornost namenimo tudi točkam:
• LU10 na meridijanu Pljuč
• CV4 na sprednjem kanalu pri popku ter
• ST36 na meridijanu Želodca, ki je že dobro znana po tem, da nam povrne izgubljeno energijo.