revija Karma Plus: Kako tradicionalna kitajska medicina spodbuja dolgoživost (2. del)

V prvem delu smo se spoznali z malo teorije, predvsem izpostavili organe, ki igrajo ključno vlogo pri staranju telesa. Danes je čas, da preidemo v prakso. Spoznali se bomo z nekaj zelišči, ki so, dokazano, med najučinkovitejšimi naravnimi sredstvi za ohranjanje mladostnosti.

Hong Jing Tian ali v zahodnem svetu poznana Rodiola: Zeliščarji jo uvrščajo med adaptogena zelišča. Ruski športniki in tudi kozmonavti jo uporabljajo za izboljšanje nivoja energije in zmogljivosti, saj telesu pomaga obvladovati stres. Igra pomembno vlogo pri normalizaciji srčnega utripa po stresu kot tudi športni vadbi in obremenitvi. Po teoriji TKM ima torej močno vlogo pri negovanju življenjske energije Qi in pri poživljanju krvi. Obe substanci sta bistveni za življenje in vitalnost telesa.

Fo-ti je kitajsko zelišče znano tudi kot (He)Shou wu, kar v prevodu pomeni »Črnolasi gospod He«. Ime se nanaša na staro ljudsko zgodbo o »norcu«, imenovanem g.He, ki je zaužil zelišče Fo-ti. Le to mu je povrnilo črne lase, mladosten videz in vitalnost. Na Kitajskem je plemiški razred to zelišče uporabljal za vitalnost in dolgoživost. Razlog zakaj lahko pomaga proti staranju, je zaradi njegovih učinkov na organski sklop Jeter in Ledvic (po TKM). Neguje namreč oba organa, ki sta vir za Kri in esenco Jing. Kri v Jetrih zagotavlja prehrano za glavo, lasišče in lase. Kar zadeva esenco Ledvic pa le ta zagotavlja prehrano za zdravje kosti, možganov in vseh drugih faktorjev povezanih s procesom staranja.

Ginseng (Renshen) in Pseudo-ginseng (Sanqi): Na splošno je ginseng najbolj znan kot »zelišče nesmrtnosti«, saj ima neprecenljive učinke na telo. Raziskave so pokazale, da ginseng (renshen) preprečuje izčrpavanje dveh močnih antioksidantov, ki nastajajo v telesu (glutathione in superoxide dismutase). Izboljšuje tako naš imunski sistem ter krepi našo vitalno energijo, zato se večkrat imenuje tudi tonik za energijo Qi. Medtem, ko je ginseng (renshen) najboljši za toniranje energije Qi, je Pseudo-ginseng najboljši za krepitev Krvi. Obe korenini imata na splošno podobne učinke, zelo podobna sta si po kemični sestavi in klinični uporabi, vendar pa vsebnost saponinov (*saponini so naravni rastlinski glikozidi – kemikalije v rastlinah, ki ponujajo ogromno koristi za zdravje), presega nivo v ginsengu (renshen). Pseudo-ginseng ima tudi izrazito prednost pred ginsengom (renshen) pri preprečevanju bolezni srca in ožilja.

Lingzhi ali Ganoderma lucidum: Pravijo ji tudi goba nesmrtnosti. Po TKM neguje jetrno energijo in uravnava živčni sistem. Sodobne raziskave so pokazale, da zelišče pomaga pri toniranju živčnega, dihalnega in kardiovaskularnega sistema, pa tudi pri izboljšanju imunske ravni, čiščenju prostih radikalov in uravnavanju metabolizma, kar vse skupaj vpliva na proces staranja. Zmanjšuje tudi telesno težo.

Poleg naštetih zelišč ima kitajska medicina še mnoge druge, ki prav tako spadajo med zaviralce staranja, te so: goji jagode, astragalus, kitajski rdeči datlji, ginko biloba, kurkuma, kitajska angelika, longan, cordyceps itd.

Katero zelišče lahko ima na naše telo največji učinek nam lahko preko TKM diagnostike razloži izkušeni zdravnik kitajske medicine. Pomembno je namreč tudi, da določenega zelišča ne uživamo predolgo časa brez vmesnega premora, saj se s tem zniža učinek delovanja.

Naj bo zdravje našega fizičnega in duhovnega telesa prva skrb. Ko smo srečni, zadovoljni in željni znanja se vse ostalo postavi na noge. In sreča je najboljši zdravilec in naš največji zaveznik!