Revija Karma plus: Točka feng shi (GB 31) in element Vetra v kitajski medicini

Imate pogosto bolečine v telesu, ki se selijo iz enega predela na drugega? V tradicionalni kitajski medicini (TKM) pravijo, da to povzroča element Vetra, ker ima težava značaj, da se seli, potuje po telesu in je dinamična kot veter. Ena boljših točk za izganjanje Vetra je feng shi oziroma GB 31 – gre za 31. točko na meridijanu žolčnika. Da gre za točko, ki zdravi element Vetra, pove že samo ime feng shi 風市– mesto vetra.

Kaj sploh pomeni element Vetra v TKM?

Mogoče ste že slišali pri zdravniku TKM, da imate v telesu prebitek Vetra, oziroma, da je vaše telo napadel Veter, pa si niste znali točno predstavljati, kaj to pomeni, saj pri nas ne poznamo takega pojava. Veter je eden šestih zunanjih vzrokov bolezni v človeškem telesu, torej je škodljiv vpliv. Veter, ki je del vremena ni enako kot element Vetra v TKM, vendar če smo izpostavljeni vetrovnemu vremenu, potem ta lahko vpliva, da v naše telo vdre Veter, torej sta med seboj povezana. Da jih lažje ločimo, zahodnjaki velikokrat uporabljamo veliko in malo začetnico.

Kakšne bolezni lahko povzroči Veter?

Veter v telesu lahko povzroči bolezni, pri katerih se naše telo trese (npr. epilepsija), lahko se pojavlja bolečina, ki se po telesu seli (revma), lahko izgubimo možnost gibanja (paraliza), vpliva na akutne bolezni (gripa, prehlad) in bolezni, ki prizadenejo zunanje dele telesa (problemi s kožo).

Kako Veter omiliti?

Kitajci v TKM in feng shui-ju priporočajo, naj ne živimo na predelih, kjer je konstanten veter in naj se izogibamo prepihu, še posebej, če smo preveč siti ali smo popili malo več alkohola. Takrat je telo še posebej nepretočno in hitro ga lahko napade kak zunanji dejavnik. Če pa so meridijani v telesu polni energije in dobro pretočni, takrat ne glede na zunanje okoliščine, človek ne bo zbolel. Če nas že napade element vetra, je potrebno ali vsaj dobro hitro ukrepati z akupunkturo in določenimi kitajskimi zelišči, da veter ne prodre globlje v telo in poškoduje organe. Z masažo točke GB 31 pa si lahko pomagamo tudi sami.

Kje leži točka?

Točko je enostavno locirati, ko stojimo. Če nam roke prosto visijo ob telesu, se točka nahaja tam, kjer je konec sredinca na rokah. Torej nekje na sredini zunanje strani stegna. Točka se stimulira z iglicami, lahko pa si jo večkrat na dan po minuto stimuliramo s prsti. Takoj lahko opazimo razbremenilen efekt, ki ga ima na noge in kolke.

Težave, ki jih lajša

Ker krepi qi oziroma energijo v nogah, točka zdravi vse težave, ki jih imamo v nogah: bolečine, izgubo moči, hitrejše okrevanje po poškodbah, zatekanje in mravljinčenje nog ter težke noge. Je odlična točka za zdravljenje išiasa in bolečin v križu ter ledvenem delu hrbta. Točka je tudi odlična pri zdravljenju paralize nog po kapi ter za revmatične težave in artritis. Blagodejno vpliva na kite in vezi ter krepi kosti, še posebej kolke in kolena. Pomaga tudi pri prebitku vlage in vročine v telesu. Posledično je dobra izbira te točke pri razdražljivi, rdeči ali srbeči koži kjerkoli po telesu. S stimulacijo se zdravi tudi herpes zoster, luskavica in koprivnica. Točka odpre meridijan žolčnika po celem telesu, saj je navit okoli ušes in se spusti po trupu navzdol v noge. Zato se ga uporablja tudi za zdravljenje tinitusa, bolečin v ušesih in glavobolov. Žolčnik je v TKM parni organ jetrom. Jetra pa vplivajo na čustveno stanje človeka ter kako doživlja stres. Zaradi tega stimulacija te točke človeka pomirja in izboljšuje njegov spanec. Lahko si jo stimuliramo, ko ležimo v postelji, preden zaspimo. Ker se jetra povezujejo z očmi, dobro deluje tudi na napete in rdeče oči ter na ostale težave z očmi.

Zanimivost: točko radi uporabljajo pri akupunkturi tudi za zdravljenje živali, ker tako blagodejno vpliva na kolke in ude.