Dr. Cheng, lepo pozdravljeni!
Imam čudno težavo, pa me zanima, če imate kakšno idejo, kaj so lahko vzroki in če mi lahko kaj svetujete. Zadnjih nekaj mesecev se mi dogaja, da imam vrtoglavice. Niso pogoste, pride pa kakšen dan, ko se počutim slabo in se mi vrti. Ponavadi imam precej nizek pritisk, sem mislila, da je slabo počutje povezano s tem, ampak sem opazila, da je v takih trenutkih pritisk nekoliko povišan, vendar ne previsok. Ker sem pod zelo velikim stresom, sem tudi utrujena, večkrat tudi čutim napetosti v hrbtu, predvsem zgornjem delu, v vratu, občasno me boli tudi križ. Spim tudi precej slabo, včasih se prebudim, ker čutim mravljince po rokah, včasih tudi po glavi. Sicer sem zdrava, stara sem 40 let, res pa je, da se zaradi delovnih obremenitev zadnje čase malo manj uspem gibati. Kako kitajska medicina lahko pomaga? Špela
Ga. Špela, lepo pozdravljeni!
Po kitajski medicini gre za omejen pretok krvi skozi možgane. To je lahko posledica poškodb hrbtenice, pretočnosti žil (sploh, če so prisotni še glavoboli) ipd. Skratka, meridijani (energijski kanali) v telesu niso pretočni. Podrobnejši pregled in posvet bi vsekakor lahko pokazal, ali gre prebitek vlage in sluzi v telesu, ki blokirata meridijane in zastoj splošne energije in krvi, ali ‘samo’ za primanjkljaj krvi in splošne energije. Od tega je potem odvisno tudi, katera zelišča bi vam lahko pomagala. V primeru zastajanja bi pomagala formula Destasis Form (Xuefu zhu yu) ali Aurant Form (Chai hu shu gan), tudi čaj iz mandarininih lupinic ali jobovih solz. V primeru primanjkljajev pa Angel Form (Ba zhen) ali Peach Form (Tao hong si wu). Tudi čaj iz krizantem in semen kasije (cao jue ming).
Akupunktura z ventuzami (vakuumski kozarci) ali aurikuloterapijo (ušesna refleksoterapija) to lahko rešuje. Prav tako bi bila koristna tui na masaža (kitajska terapevtska masaža), vendar z masažami traja dalj časa, da se pokaže rezultat, saj ni tako stimulativna in globoka vrsta terapije kot akupunktura.
Priporočam tudi zmerno gibanje in predvsem raztezanje, kot je redno izvajanje joge, taijiquana (kitajska veščina gibanja in dihanja), pilatesa ipd. Predvsem je treba paziti, da se razmigate pogosto, sploh, če je vaše delo predvsem sedeče, za računalnikom. Dodatno poskrbite, da bo vrat vedno na toplem in ga ne izpostavljajte klimi v avtu, na delovnem mestu ipd.
Redno si zvečer pred spanjem delajte kopeli za noge. Dodajte kakšno zelišče, ki spodbuja cirkulacijo ali navadno morsko sol. Moksajte na točki ST 36, ki leži štiri prste pod kolenom in PC 6 neiguan, ki leži nad zapestjem. Če imate doma na voljo dodatno pomoč oziroma roke, pa vam naj nekdo z mokso ogreje točko na hrbtu DU9(zhiyang).
Akupresuro lahko izvajate tudi vsak dan na točki GB 20 (feng chi), ki leži na tilniku.
Hrana, krepi kri: navadni datlji, rdeči kitajski datlji, krizanteme, črna drevesna goba, goji jagode … Primerna hrana so tudi npr. krvavice z zeljem, ki naj bi spodbudile prekrvavitev in okrepile kri.
ALI STE VEDELI: Rdeči kitajski datlji ali Dazao zagotavljajo telesu toploto in energijo. Uporabljajo se v primerih slabosti, utrujenosti in slabega apetita. Krepijo kri in pomirjajo notranjega duha, zdravijo razdražljivost in tudi nespečnost. Na kitajskem pravi rej: Trije datlji na dan – odženejo starost stran!!!