V prejšnji številki smo pisali o biološkem dnevnem ritmu, ki izhaja iz tradicionalne kitajske medicine (TKM). Omenili smo vitalno energijo Qi, ki kroži po naših kanalih, meridijanih in v 24 urah zaokroži svoj cikel preko notranjih organov. Prišli smo vse do večernih ur, kjer so bile na višku svojega delovanje Ledvice, to je čas med 17 in 19 uro.
KDAJ JE TOREJ ČAS ZA ZAJTRK, DELO, ŠPORT, POČITEK IN SPANJE?
Med 19 in 21 uro je čas Perikardija ali Srčnega ovojnika, ki nudi vso podporo srčni funkciji. To je tudi čas cirkulacije, saj so vsa hranila prispela do kapilar in v vsako celico. Ti dve uri namenimo za branje, relaksacijo, meditacijo, nežno raztezanje, za kopel, nekateri pravijo tudi za ljubljenje ali spočetje otroka. Vso mentalno delo, stres in napore v teh urah zanemarimo in se raje sprostimo. Tako bomo naš um počasi pripravili na nočni počitek.
Med 21 in 23 uro je čas Trojnega grelca. Trojni grelec pozna le sistem TKM. Skrbi za normalno delovanje in ravnovesje zgornjih, srednjih in spodnjih notranjih organov. Po TKM je odgovoren za koordinacijo in regulacijo energije Qi, vode in telesne temperature. Najbolj se priporoča, da v tem času zaspimo, še posebej pred 23 uro. Tako lahko telo privarčuje z energijo za naslednji dan, hkrati pa telesu omogočimo najkakovostnejši spanec. Vsekakor se odsvetujejo kakršnikoli obroki.
Med 23 in 1 uro zjutraj je čas Žolčnika. V tem času mora telo počivati, spanec naj bi bil že globok in miren. Večji del regeneracije in samozdravljenja se odvija ravno v teh dveh urah. Po tradicionalni kitajski medicini je to tudi čas, ko začne energija Yin upadati in se prične porast energije Yang. Ob polnoči naj bi Yin energija dosegla svoj višek, nato se začne prevešati v Yang. Yang energija je izredno pomembna za naše počutje preko dneva, saj nam omogoča aktivnost in zbujenost. Žolčnik nam omogoča izločanje žolča, prav tako presnavlja maščobe. Če želimo ohraniti zdrav Žolčnik, poskrbimo da zaspimo pravi čas. Branje in gledanje televizije lahko počaka do naslednjega dne!
Med 1 in 3 uro zjutraj je čas Jeter. Jetra so znana, da skladiščijo kri. V tem času se toksini sprostijo iz telesa in ustvari se nova, sveža kri. Kadar se zbujamo v tem času pomeni, da lahko posedujemo preveč energije Yang ali da se telo težje razstruplja ali pa dejansko nakazuje na težave z Jetri. Tisti, ki hodijo spat pozno po polnoči ne zagotavljajo jetrom regeneracije, zato telo zlahka postane šibko in dovzetno za razne bolezni.
Med 3 in 5 uro zjutraj je čas Pljuč. Seveda med tem časom še vedno spimo. Vdihi in izdihi morajo biti mehki in nežni, da lahko Pljuča poskrbijo za naš dober imunski sistem. Če se v tem času zbujamo, potem začnimo izvajati nežne dihalne vaje ali druge vaje za sprostitev živčnega sistema. Prav tako moramo poskrbeti, da je našemu telesu toplo, saj toplota pomaga Pljučem, da lahko normalno napolnijo telo s kisikom.
S perspektive tradicionalne kitajske medicine (TKM) je vzrok za bolečine in bolezni posledica blokirana energija na meridijanih ali zmanjšan pretok energije Qi preko organov. Opisani 24 urni cikel nam je lahko dober pripomoček za samo-opazovanje in tudi samo-zdravljenje, saj z upoštevanjem nasvetov, ki nam jih nudi TKM, organom omogočimo optimalno opravljanje fizioloških funkcij. Na ta način se ne zdravi le naše fizično telo, temveč krepi tudi naš čustveni in duhovni aspekt.
Bodimo prijazni, negujmo sebe in svojo energijo ter dovolimo, da se v nas prebudi naš notranji ritem. Šele, ko bomo dobro spoznali naše telo in mu prisluhnili kaj nam sporoča, bomo lahko zaživeli zdravo, srečno, mirno in zadovoljno življenje brez nepotrebnih nihanj in zdravstvenih težav.
V tem zanimivem 24 urnem popotovanju energije skozi naše telo pa se bomo naslednjič dotaknili še naših čustev.