Tradicionalna kitajska medicina (TKM) ima celovito in temeljito razumevanje biološkega ritma, ki predstavlja harmonijo med človekom in naravo. Razumevanje biološkega ritma se v TKM lahko uporablja za nadzor bolezni kot tudi zdravljenje samo. Znotraj teorije TKM obstaja več ritmov, nam razlaga zdravnik iz ordinacije za kitajsko medicino Dao TKM, med najbolj pogoste pa spada ravno dnevni ritem, lunarni in letni ritem. Nam najbolj zanimiv je po navadi dnevni ritem, skozi katerega se lahko naučimo kdaj telesu ponuditi določeno podporo glede hrane, regeneracije, športne vadbe, spanja itd.
Qi, izgovorjeno či, je glavni vir energije, je življenjska sila ali kozmična energija, ki teče skozi naša telesa, skozi živali in drevesa, reke in oblake. Stari daoistični modreci so prek opazovanja narave ugotovili, da energija Qi teče skozi vesolje – od največjih planetov do najmanjših molekul – v nekem ritmičnem ciklu. Bolj kot upoštevamo, poslušamo in sledimo notranjemu ciklu, bolj smo zdravi, vitalni, sijoči in krepostni. Moderen način življenja nas zaradi preobilice informacij odtujuje od našega bistva, zato je še posebej pomembno, da ostanemo disciplinirani in čim bolj sledimo notranjemu ritmu. Telo nam pravzaprav vse pove – le vedeti moramo kako ga poslušati.
V 24 urah se energija Qi nahaja v različnih organih v določenem času dneva. TKM svetuje, da sledimo tem vzorcem gibanja skozi organe tako, da uskladimo svoje dnevne dejavnosti in ohranjamo notranje ravnovesje. Naše organe si lahko predstavljamo kot vojake na urjenju, ki ob točno določenem času opravljajo točno določene stvari.
Kdaj je torej čas za zajtrk, delo, šport, počitek in spanje?
Med 5 in 7 uro zjutraj je čas Debelega črevesa, zato je najprimernejše, da takrat preko odvajanja blata svoje telo očistimo toksinov od prejšnjega dne. Telesu privoščimo tudi tuš ali kopel ter z nekaj minutnim česanjem las in lasišča poskrbimo, da se očisti ne samo naše fizično telo, temveč tudi naš um in duša.
Med 7 in 9 uro zjutraj je čas Želodca. V teh dveh urah je pomembno, da si privoščimo največji obrok dneva – zajtrk, saj tako optimiziramo prebavo in poskrbimo za absorpcijo hranil. Ker je Želodec po TKM močno povezan z Vranico, je pomembno, da je obrok topel, po možnosti kuhan. Na tešče torej odpadejo sveže stisnjeni sokovi in zelenjavni smutiji ter hrana neposredno iz hladilnika. Najbolje je jesti tople kaše, kot je proso, ajda, ječmen, oves…
Med 9 in 11 uri dopoldan je čas Trebušne slinavke in Vranice. V tem času se sproščajo encimi, ki pomagajo prebaviti hrano in nam dajejo vso potrebno energijo za dan, ki je pred nami. To je idealen čas za delo kot tudi kakšno športno vadbo. Naša koncentracija je v polnem teku, zato se lotimo dela ali stvari, ki od nas zahtevajo zbranost, jasnost in odločnost.
Med 11 in 13 uro opoldan je čas Srca, ki nam pomaga pri črpanju hranil in nam zagotavlja energijo. To je tudi čas, ki ga posvetimo kosilu, ki naj bo lahkoten in kuhani obrok. Bistveno je, da si med tem časom privoščimo kratek dremež ali spanec ter popijemo tudi skodelico toplega zeliščnega čaja. Skušajmo biti čim bolj umirjeni.
Med 13 in 15 uro popoldan je čas Tankega črevesa. Hrana, ki smo jo do sedaj zaužili se bo nekako dokončno prebavila. Tudi to je dober čas za naše vsakodnevne naloge in delo, prav tako športno aktivnost.
Med 15 in 17 uro je čas Mehurja, ko se ves odpadni material premakne v ledvični sistem za filtriranje. V tem času je dobro piti čim več tekočine, najbolje toplo vodo po požirkih ter si privoščiti še dodatno skodelico čaja, saj s tem pomagamo telesu, da se lažje razstruplja. Prav tako je to še vedno čas, ko so naši možgani aktivni in dovolj zbrani, da počasi zaključimo z mentalnim delom za današnji dan.
Med 17 in 19 uro zvečer je čas Ledvic, ki delujejo za vzdrževanje ustreznega kemijskega ravnovesja. To je tudi čas za našo večerjo, ki naj bo prav tako lahkotna, brez večjih količin sveže zelenjave ali sadja, saj le ta v večernih urah hitro povzročata kopičenje Vlage v telesu. V teh dveh urah je dobro tudi aktivirati naš krvni obtok s hojo, masažo ali razteznimi vajami, nikakor ne z intenzivnimi, hitrimi aktivnostmi.
V naslednji številki sledi še potek preko večera in noči, saj tudi takrat določeni organi kljub spanju in pa prav zaradi spanja opravljajo namesto nas veliko nočnega dela.