Predstavljamo vam čisto svežo rubriko, v kateri boste lahko spoznali prednosti tradicionalne kitajske medicine (TKM). Na vaša vprašanja bo odgovarjal dr. Cheng. Tisti, ki so ga že srečali, pravijo, da je pri Cheng Pingu ljubezen do tradicionalne kitajske medicine začutiti že ob prvem stiku. Zdravnik s 35-letnimi izkušnjami in znanjem sprejme vsakega človeka s posebno toplino in srčnostjo.
Zdravniki TKM na Kitajskem na upokojitev ne gledajo z enakimi očmi kot naš evropski svet, saj z upokojitvijo pridobijo poseben status – status modrega zdravnika zaradi svojih dolgoletnih izkušenj. Večina tako opravlja svoje poslanstvo še naprej, prenekateri se odločijo za delo v tujini (predvsem v Evropi in Ameriki). Zdravnik Cheng Ping svoje nasvete in metode z veseljem deli z ljudmi, ki jih sreča. Pravi, da je srečen, ker je že v mladih letih našel svojo pravo pot – to je pot tradicionalne kitajske medicine, ki ji sledi z vsem srcem. Zdravnik bo redno odgovarjal tudi na vaša vprašanja.
Kako naj izboljšam svojo odpornost?
Dr. Cheng, pozdravljeni!
Na vas se obračam, ker bi rada preventivno ukrepala. Stara sem 35 let in imam že od majhnega slab imunski sistem, zato v času jeseni in zime zelo hitro zbolim. Predvsem gre za prehlade, ki se kar ne končajo tako, da imam občutek, da sem par mesecev skupaj ves čas bolna. Skušam si pomagati z naravnimi metodami, kot je uživanje vitaminov, čajev in matičnega mlečka, vendar je situacija vsako leto enaka. Kaj mi svetujete, da utrdim imunski sistem? Zahvaljujem se za odgovor, Lara iz Kranja.
Imeti občutek, da ste skoraj dve četrtini leta bolni res ni prijetno niti ni dobro za vaše telo in stanje duha. Vsekakor imam za vas nekaj nasvetov, ki bi utegnili pomagati, toplo pa vam bi priporočal tudi obisk naše ordinacije Dao TKM v Ljubljani, kjer vam bi lahko še podrobneje in predvsem celostno svetoval. Najprej bi priporočal, da ste pozorni na vašo prehrano, predvsem pri obrokih, ki naj bodo, če je le mogoče, vedno topli in kuhani. Na tešče ne pijte priljubljenih zelenih smutijev in drugih sokov ter raje nudite telesu topel obrok, kot so razne kaše in kosmiči, kuhana jajca ali juhe. Zelenjavni ali sadni sok si raje privoščite za malico okoli 11 ure dopoldan. To vam svetujem zaradi organskega sklopa Vranice in Želodca, ki sta po tradicionalni kitajski medicini (TKM) zelo pomembna pri gradnji imunskega sistema. Prav tako pijte le tople tekočine, še posebej toplo vodo, ki ji dodate limonin sok. Uživajte čim več kivija in druge hrane bogate z vitaminom C, prav tako je zelo priporočljiv čaj iz belih kitajskih krizantem, ki ga lahko mirno pijete skozi jesen in zimo, največ 2 skodelici na dan.
Za dober imunski sistem je pomembno tudi redno gibanje. V hladnejših obdobjih, kot je jesen in zima bi priporočal, da tek in druge intenzivnejše aktivnosti raje prestavite na notranje prostore, medtem ko so sprehodi v naravi zaradi svežega zraka dobrodošli v vseh letnih časih. Bodite pozorni, da glavo, vrat, ledveni del, kolena in stopala dobro zaščitite pred vdorom vetra in hladu, saj omenjena škodljiva vpliva hitro pokažeta svoje zobe – še posebej ljudem s slabšim imunskim sistemom in starejšim s kroničnimi težavami.
Na Kitajskem je zelo priljubljen preventivni in kurativni ukrep s steklenimi vakuumskimi kozarci ali ventuzami, ki se polagajo predvsem po hrbtu. S tem spodbudimo pretok telesnih tekočin, sproščamo tkiva in preko odprtih por omogočimo telesu naravno čiščenje toksinov in drugih odvečnih snovi v telesu. Priporočam vam tudi redno akupresuro, ki jo izvajate na točki LI 4 ali Hegu ter točki ST36 ali Zusanli ter izvajanje kopeli za noge.
ALI STE VEDEDLI: V akutnem stanju: Povezava akupunkturnih točk GB 21 ali Jian jing in ST 36 ali Zusanli pomaga pri kašlju, zasluzenosti, glavobolu, oteženem dihanju in bolečinah v vratu in ramenih, zato v akutnem stanju z globokimi pritiski masirajte obe omenjeni točki in začutili boste takojšnje olajšanje! Točke masirajte večkrat na dan! Nekaj dni uživajte še dodatek zeliščne formule Chrysanth form ali Sang Ju Gan Mao) in prehlad bo le še spomin! Želim vam vse lepo in dobro!