Zimski izziv: Ohranimo in krepimo zdravje, ko nas napade hlad

V tradicionalni kitajski medicini je letni čas razdeljen na 5 obdobij (v prejšnjih številkah smo o tem že pisali). Vsakemu obdobju pripada tako tudi določen element in z njima povezana dva notranja organa. Če se postavimo v vlogo opazovalca lahko hitro opazimo, da se tudi določene bolezni pogosteje pojavljajo v določenem obdobju. Po teoriji TKM se namreč dve najosnovnejši in hkrati najmočnejši sili, Yin in Yang, nenehno izmenjujeta v urnih, dnevnih in mesečnih ciklih. Ker v zimskem času prevladuje aspekt Yin-a se ljudem, ki imajo primanjkljaj ali šibkost Ledvične Yin energije hitreje izrazijo bolezni povezane z omenjenim organov.

BOLEZNI IN TEŽAVE, KI JIH PREMAGUJEMO POZIMI

Ledvice in Mehur tvorita organski par, ki pripada elementu Vode. Oba organa sta izjemno občutljiva na Hlad ali Mraz, ki se ob šibkosti lahko naseli v naše telo in nas tudi upočasnjuje. Ujetost Hladu povzroča razna prehladna obolenja hkrati pa izzove tudi bolečine v telesu. V tem času je tako prisotnih več bolečin v sklepih in kosteh, do izraza pridejo revmatološka obolenja, tudi naš čustveni svet lahko hitro zajame nihalo malodušja, nejevolje, prevlada lahko čustvo strahu in pretirane skrbi. Zebe nas lahko vse do kosti, imamo hladne dlani in stopala, tako da bi se najraje prelevili v medveda in zadremali daljšo kitico vse do pomladi. Škodljivi vpliv kot je Hlad se rad povezuje tudi z Vlago in Vetrom. Vsi trije dejavniki povzročajo v telesu zastoje in kopičenje toksinov. Prizadenejo tudi Kri, ki začne stagnirati in izgubi svojo hranljivost. Tako postanejo tkiva, čutilni in vitalni organi manj prekrvavljeni in težko opravljajo svoje fiziološke funkcije. Tovrstne težave se navzven manifestirajo kot izsušena koža, oči, pojavi se lahko izpadanje las ali hitrejše sivenje. Prav tako se lahko pojavi šumenje ali piskanje v ušesih, poslabša se lahko sluh, saj se kanal Ledvic izteka v ušesih. Upad ledvične esence in ledvičnega Yin aspekta namreč izsušuje naše telo in organe. Tako se telo veliko hitreje stara!

PRIČNIMO S TEHNIKAMI ZDRAVLJENJA IN PREVENTIVO!

  • OHLADIMO GLAVO IN SEGREJMO STOPALA: Ohranjanje toplote v naših stopalih je esencialnega pomena za vzdrževanje zdrave Ledvične energije Qi. Pozimi se tako priporoča manj tuširanja in več kopeli za naša stopala. Po TKM je najboljši čas za kopel stopal v večernem času, ko vlada tudi čas Ledvic. Najboljše torej pred spanjem. Potrebujemo vodo segreto med 42 in 45 stopinjami, ki ji lahko dodamo žlico soli ali ingverja (naribanega ali razrezanega na koščke). Poskrbeti moramo, da voda v času kopeli, med 20 in 30 minut, ostane med omenjeno temperaturo, zato jo sproti dolivamo. Na Kitajskem velikokrat slišimo, da mora ostati naša glava hladna – trezna, stopala pa topla in prijetna. Šele tako lahko telesne tekočine in energija neovirano potujejo po našem telesu in ohranjajo ravnovesje med elementoma Yin in Yang. Pri nas pa je velikokrat obratno, naša glava od prekomernega dela in stresa kar žari, stopala pa puščamo na hladnem! Poleg tega nam bo redno izvajanje kopeli poplačano s kvalitetnejšim spancem in več pozitivne energije. Kopel  izvajamo 3 do 4 krat na teden skozi vso zimo.
  • IZOGNIMO SE PREKOMERNEMU POTENJU: Pozimi se nas hitreje dotakne misel o obisku savne, ležanja na krušni peči in srkanja vročega čaja. Resnica je, da lahko s tovrstnim početjem v naše telo naselimo prekomerni Ogenj ali Vročino, ki bo spodbudila potenje. Potenje v zimskem času ni priporočljivo, saj preveč oslabi Yang energijo, ki se preko odprtih por izžene iz telesa.  Prav tako pa se preko odprtih por v naše telo zlahka naseli hudobni Mraz, Vlaga in Veter. Kljub temu, da Ledvicam ustreza toplota, moramo imeti v mislih, da toplota ne pomeni vročine. V naši koži se moramo počutiti prijetno in nam tako ne sme biti (pre)vroče, saj telo v zimskem času tako hitreje zboli.
  • ZAŽELJENE ŠPORTNE AKTIVNOSTI: V zimskem času je pomembno, da ostanemo fizično aktivni, saj s tem spodbujamo kroženje krvi, tekočin in vitalne energije. Šport v zimskem času naj bo lahkotnejši, kjer ne iztrošimo preveč vitalne energije. Priporoča se predvsem hoja (zmerna, nordijska), lahkoten tek in kolesarjenje. V vetrovnem vremenu pa se svetuje, da ostanemo doma, kjer izvajamo raztezne vaje kot so Taijiquan, Qigong, Daoyin, Joga. Prav tako moramo aktivnost upočasniti, ko se pričnemo prekomerno potiti.
  • KREPIMO LEDVIČNI YIN ASPEKT – HRANA: Simptomi: Da lahko krepimo ledvični Yin aspekt je naprej dobro poznati simptome, ki so z njim povezane. Kadar smo v ledvičnem Yin primanjkljaju se to odraža v nemirnem spancu, nespečnosti,  zbujanju preko noči, nočnemu potenju, pretirani skrbi, strahu, izsušenosti ust, kože, organov, hitreje se izzove ali poslabša diabetes, pojavi se lahko vrtoglavica, šumenje v ušesih, bolečine v kosteh itd.
    Da okrepimo Ledvično Yin je tako primerna hrana: živalski produkti kot so ostrige, raki, sardine, jajca, svinjina, siri in račje meso. Vedeti moramo, da so omenjena živila zelo hranljiva, zato se priporočajo v manjših količinah. V nasprotnem primeru se lahko telo zasluzi in povzroča razne stagnacije in pretoke telesnih tekočin. Ledvično Yin prav tako krepimo s kosmiči, prosom, peso, pšeničnimi kalčki, ječmenom, črnimi sezamovimi semeni,morskimi algami itd. Bolje je tudi uživati riž in manj ogljikovih hidratov ter čim več različnih juh, kot so kostne juhe, saj po naravni poti krepijo Yin aspekt. Prav tako mora biti hrana dobro prekuhana, saj je tako lažje prebavljiva in se izboljša absorpcija hranil v telo. Da zagotovimo zdravo Kri je potrebno jesti več buč, bučnih juh, lotosovo korenino, črn fižol, kokosovo mleko in kostanj.
     
  • KREPIMO LEDVIČNI YANG ASPEKT: Simptomi: Pomanjkanje Ledvičnega Yang-a se kaže v mrzlih stopalih in dlaneh, bledem obrazu in jeziku, šibkih (nemočnih) kolenih, bolečinah v hrbtu, nerednih menstruacijah, nizkem libidu, duševni izčrpanosti, neplodnosti, astmi, težavah z uriniranjem, zatekanjem, Raynauldovem sindromu ter pri veliko kroničnih avtoimunskih boleznih.
    Primerna hrana: nageljnove žbice, janeževa semena, črni poper, ingver, orehi, črn fižol, por, šalotka, drobnjak, piščanec in belo meso, postrv, losos, hren, cimet, kardamom itd.
     
  • SPLOŠNI NASVETI ZA PREHRANO V ZIMSKEM ČASU: Da zagotovimo organom, še posebej Ledvicam, optimalno podporo je po sistemu TKM pozimi priporočljivo jesti več kuhane hrane, ki ustvarja telesu primerno toploto. S tem telesu nudimo pravilno kroženje vitalne energije kar se bo odražalo v zdravem in krepostnem fizičnem in psihičnem telesu. Prav tako se poudarek usmeri na področje krepitve Srca in notranjega Duha ali Shen, kot mu pravimo v TKM. Le ta nas brani pred čustvenimi težavami, nas ohranja srečne in zadovoljne.
    Živila, ki so topla po svoji naravi so:inčuni, jagnjetina, lignji, lovor, koriander, koromač, pinjole, rožmarin, mlada čebula, sladki krompir itd. Priporoča se tudi počasna priprava hrane, kot je dušenje in počasno kuhanje namesto pečenja in cvrtja. Če živila kuhate dalj časa izgubijo moč hladu, zato lahko mirne vesti jeste tudi tofu in ostala hladna živila po lastnostih.
     
  • HRANA Z NAJVEČ IZVORNE ENERGIJE: Nepraženi in nesoljeni oreščki, žitarice in semena. Imajo namreč izjemno moč, da svojo energijo usmerijo navznoter s čimer podprejo delovanje notranjih organov. So idealna hrana za zimske dni.
     
  • KAJ PA OTROCI? Skrbni, pozorni in ljubeči starši želijo le najboljše za otroke. V tej želji se lahko hitro pozabi, da otroci še nimajo dokončno razvitih vseh notranjih organov, zato določena živila veliko težje presnovijo in tudi absorbirajo. Za otroke je tako pomembno, da ne pretiravamo z vnosom zrn, zlasti, če jih ne prekuhamo dobro, saj povzročajo prekomerno proizvajanje sluzi in vlage v telesu. Pri otrocih se prekomerna sluz pokaže v obliki izcedka iz nosu, prehlada, bolečinah v ušesih, težavah z dihanjem. Še posebej pri mlajših otrocih raje posežite po rižu in zelenjavi namesto mesnih izdelkih in zrnu, saj sta slednja veliko težje prebavljiva. Oreščke lahko tudi prepražite.
  • ZA POVEČANJE KONCENTRACIJE PRI ŠTUDIJU ALI DELU: Jesti je potrebno tople in preproste jedi iz le nekaj sestavin. Na ta način se usmerimo vase, se lažje skoncentriramo, ohranimo fokus.
  • POVEČANJE DRUŽABNOSTI: Uživamo čim več jedi in prigrizkov z več sestavinami! Naša energija je tako bolj razpršena in usmerjena navzven.
  • VINO IN TRADICIONALNA KITAJSKA MEDICINA – TONIK ZA DUŠO IN TELO V ZRELIH LETIH: Vino je po svoji naravi ostro, grenko in sladko kar poživi delovanje Vranice in greje naš prebavni sistem. Iz telesa razpršuje Veter in Mraz, pospešuje krvni obtok. Izboljša nam apetit ter odpravlja utrujenost. Zaradi njegove Yang narave ogreva celotno telo, tudi najbolj oddaljene dele kot so glava, okončine in kožo. Še posebej je kozarček vina zdravilen v vetrovnem vremenu, ob dežju, pretirani vlagi in hladu. V zmernih količinah je vino velik tonik, zlasti v starejšem obdobju življenja. Vino oziroma alkohol pa je tudi toksičen in povzroča zasvojenost. Prekomerno uživanje negativno vpliva na um, kri, želodec ter izjemno poveča proizvodnjo sluzi in ognja v telesu. Že v starih časih je zdravnik iz dinastije Ming zapisal:«Vino –  lepota podarjena iz Nebes – pitje v majhnih količinah harmonizira Kri, premakne Qi (energija); krepi Duha (Shen) in odganja Mraz; razprši skrbi in odžene čudljivost…Skrajno pitje pa škoduje Duhu, porabi Kri, razburka notranji Ogenj, povzroča Sluz in vodi v smrt…«

Tradicionalna kitajska medicina nas že od nekdaj želi naučiti najpreprostejšega nasveta: Vsega zadosti v pravi meri ter urejenost petih ritmov našega življenja – spanja, dela, regeneracije, prehrane in gibanja med katerega spada tudi urejen ritem spolnih aktivnosti.

Avtorica teksta: Petra Kolar, vodja ordinacije Dao TKM v Ljubljani

Če imate kakšno vprašanje ali vas zanima terapija, ste vabljeni na zdravljenje in tradicionalno čajanko v našo ordinacijo Dao TKM v Ljubljani. Kontaktirate nas lahko preko telefona 031 766 888 ali preko e-maila info@daotkm.si