Napotki zdravnika Wang za mesec april – več dajemo, več spodbujamo, več hvalimo!

Pomladni sončni žarki nas že lepo božajo in razvajajo s svojo toploto in zdravilnimi učinki. Zdravnik Wang pravi, da je dobro, da v tem mesecu čim več dajemo – manj prejemamo; več spodbujamo – manj oštevamo; več hvalimo – manj kritiziramo. Dobrosrčnost in dajanje nas bosta ta mesec napolnila z veseljem, energijo in nam odprla poti za dobre stvari. 

Sproščeno telo – sproščen um 

V mesecu aprilu še vedno vlada element lesa, ki je povezan z jetri in žolčnikom, zato je bistvenega pomena, da je naše fizično telo sproščeno. Tako bomo omogočili vitalni energiji Qi, da nemoteno kroži po meridijanih, kar se bo odražalo tudi na našem mentalnem in čustvenem področju. V telesu in duhu bo vladalo ravnovesje, harmonija in notranji mir. Počutili pa se bomo sveži, spočiti in polni elana za nove izzive.
Prav tako je pomembno, da si oblečemo bolj ohlapna oblačila, ki bodo udobna in pustila telesu, da diha in da energija teče. 

Krotimo svoje burne odzive in jezo 

V tem mesecu skušajmo ostati čim bolj mirni, saj je element lesa zelo dinamičen in nas lahko s svojim divjim ognjem hitro ‘vrže iz tira’. Zdravnik nam svetuje, da svoja čustva čim bolj uravnovesimo, da ne bo prihajalo do burnih reakcij, izbruha jeze ali drugih prekomernih čustvenih stanj, saj telo prekomerna odzivnost čustev zelo utrudi. Bodimo pozorni, da se čim manj prepiramo in ne porabljamo energije za nepomembne stvari. Poslušajmo sporočila svojega telesa in mu zagotovimo čim bolj stabilno okolje z urejenim ritmom spanja, športne aktivnosti, prehrane in dela.  

Prehrana v mesecu aprilu 

Pri prehrani namenimo večjo pozornost uživanju listnatih živil in vsemu kar raste nad zemljo (z razliko od zimskih mesecev, ko dajemo pozornost na gomolje in vse, kar raste pod zemljo).
preprost recept za zdrav zajtrk: 3 jajca, velika žlica sesekljanega drobnjaka, olivno olje. Iz sestavin naredimo omleto, ki jo popestrimo s pečenim polnozrnatim kruhom.  

Po tradicionalni kitajski medicini (TKM) drobnjak krepi ledvice in jetra. Vsebuje vitamin A in C, folate ter predvsem vitamin K, ki je pomemben za zdravje naših kosti. Ker vsebuje tudi holin je odličen tudi za ohranjanje dobrega spomina.  

Dihalna vaja za mesec april 

S palcem desne roke zapremo desno nosnico in vdihnemo (skozi levo), nato pritisk popustimo in z mezincem ter prstancem zapremo levo nosnico in izdihnimo (skozi desno). Ponovimo 7x. 

dihalna_vaja_pranajama

Raztezna vaja za mesec april 

Usedemo se na tla, po ‘turško’ ter nežno in z občutkom pritiskamo nogi ob tla (jogijska vaja metulj). 

raztezna_vaja_metulj

Goji jagode in čaj iz sadežev gloga 

Goji jagode so na Kitajskem prisotne na mizah, kot pri nas suho sadje in oreščki. Zdravnik Wang svetuje, da si vsak dan privoščimo posladek z goji jagodami, ki jih lahko dodamo v razne kaše, sladice, sokove, jogurte ali pa jih prelijemo z vrelo vodo in popijemo kot čaj. Goji jagode krepijo jetra, ledvice in kri. Prav tako si lahko pripravimo čaj iz posušenih sadežev gloga, tako da jih najprej nekaj minut namakamo ter še dodatnih 5 minut prevremo. Pijemo topel čaj, enkrat do dvakrat na dan. Vsi čaji, ki so po lastnostih kisli pomagajo jetrom, da se sprostijo in da energija Qi lažje in gladko teče po meridijanih (energijskih kanalih).
Odlične so tudi že narejene formule, kot je Auranti form (chaihu shugan).  

Akupresura 

Akupresura je v tradicionalni kitajski medicini (TKM) metoda, s katero aktiviramo točno določene točke na telesu. Akupresuro izvajamo s prsti, pritiski so nežni, a globoki. Vsaki točki namenimo minuto časa in akupresuro ponovimo 3 krat v dnevu. 

Zdravnik Wang svetuje, da v mesecu aprilu posvetimo častočki LR3 ali Taichong, ki iz telesa odnaša prekomerni ogenj, sprošča napetosti v glavi, lajša glavobole in spodbuja kroženje vitalne energije.  

In ne pozabimo: vsak dan se prepustimo sončnim žarkom, da nas pobožajo vsaj za 30 minut.  

Želimo vam prečudovite pomladne dni!