Kitajska medicina deli letne čase glede na 5 faz (nekateri jih imenujejo elementi), ki niso le predstavitev podnebnih dejavnikov, ampak tudi odraz delovanja notranjih organov in še veliko več. Da telesu priskrbimo dobro podporo in organom olajšamo delo, je dobro, da sledimo nekaterim preprostim nasvetom tradicionalne kitajske medicine (TKM). V poletnih mesecih je v vrhuncu svojega delovanja v ospredju energija Yang, ki je najbolj pomembna pri izgradnji dobrega imunskega sistema. Če jo dodatno okrepimo v poletju bomo sadove sijočega zdravja želi jeseni in pozimi. Kaj je torej dobro, da počnemo in kaj odsvetujemo v času poletja po teoriji tradicionalne kitajske medicine?
Hladne pijače, sladoled, ledena kava? NE!
Vnašanje hladu v notranjost škoduje našemu prebavnemu sistemu (elementu Zemlji – vranica in želodec), ki naj bi nam zagotavljal presnovni ogenj. Hladne pijače in sladoledi ne prinašajo samo hladu in vlage v prebavni trakt, ampak tudi ohladijo pljuča (element Kovino). Pljuča so odgovorna za upravljanje por in jih ohranjajo odprte, ko je to potrebno. Pitje ledeno mrzle pijače ohladi pljuča, kar v zameno zapre naše pore in s tem potegne zunanje škodljive vplive (hlad, vlaga) še globlje v telo. Znano je, da znoj ohlaja telo. Odprte pore tako omogočajo sproščanje znoja. Telo z znojem oddaja toploto, ta pa dodatno ohlaja telo. Zaprte pore v poletju nam ne res ne prinesejo nič dobrega.
Topli napitki in začinjena hrana? JA!
Namesto ledu poskusite z začimbami! Zmerna količina začimb v naši prehrani in nekaj toplega čaja bo dejansko pomagalo ohraniti odprte pore in hitreje ohladiti telo na povsem naraven način. Zeleni čaj je še posebej dober, saj spodbuja dvig energije Yin, ki na telo in organe deluje hladilno in osvežujoče. Seveda pazite, da ne jeste preveč začinjeno, saj se ne želite boriti proti vročini z ognjem. Poleg zelenega čaja je odličen tudi metin čaj, ki hladi in pomirja prebavni sistem, čaj iz sivke, ki pomirja um in čisti črevesje ter čaj iz ognjiča, ki zmanjšuje vnetja, čisti in krepi vranico ter želodec. Če pa želite okrepiti imunski sistem in si zagotoviti zdravo jesen in zimo potem si vsak dan v dopoldanskem času privoščite skodelico toplega ingverjevega čaja.
Moksibustija? JA!
Izvajanje moksibustije v času poletja je najboljša, najcenejša in najpreprostejša metoda, ko želite okrepiti imunski sistem. Rezultati sicer ne bodo vidni takoj, boste pa v jeseni in pozimi hitro opazili, da se vas prehlad izogne v velikem krogu. Kar sejemo poleti, žanjemo pozimi! Energijo Yang krepimo takrat, ko vlada njen višek, saj tako dosežemo najboljše rezultate. Toplota kitajskega divjega pelina se zaradi odprtih por prenese v globimo telesa, kjer se skladišči za mrzle zimske dni.
Moksibustijo je najlažje izvajati z zvitkom divjega pelina, ki je v obliki cigare. Ta se prižge na enem koncu, da tli in nato vsaj 3 cm od telesa ogreva določen predel. Najboljše je ogrevati predel od popka do sramne kosti, 15 do 20 minut, vsak drugi dan. Dodatno se lahko ogrevata tudi točki ST36. Če želite okrepiti spanec sta odlični tudi točki HT7, vsako segrevajte po 5 minut.
Moksibustija z rezinami ingverja: če boste kupili mokso v obliki stožcev potem jih lahko kombinirate s svežimi rezinami ingverja. Odrežite tanko rezino ingverja in jo položite na predel pod popkom, na rezino položite stožec iz mokse ter prižgite mokso, da začne oddajati toploto. Lahko si položite 3 rezine ingverja z mokso na 3 točke od popka do sramne kosti ali pa naredite kvadrat, na primer nad in pod popkom ter nad in pod popkom, kot kaže spodnja slika.
Alkohol? NE!
Alkohol je v svojem bistvu diuretik, ki povzroča izločanje vode. Po tradicionalni kitajski medicini velja, da ko odstranite vodo iz telesa, vam ostane ogenj – zato tudi pravimo, da alkohol povzroči dvig prekomerne toplote oziroma vročine v telesu. Ker alkohol zviša srčni utrip, pospeši cirkulacijo, ustvari občutek toplote v telesu – uživajte raje pijače, kot so zeliščni čaji, ki v poletni vročini delujejo na organe pomirjujoče. Čaj iz bele kitajske krizanteme je odličen, da se ohladite in sprostite.
Akupunktura? JA!
Akupunktura je v poletnih mesecih odlična za vspostavljanje notranjega ravnovesja, še posebej pri uravnavanju energije Yin in Yang. Ker je poleti pospešeno delovanje notranjih organov in izboljšana tudi cirkulacija krvnega obtoka, ima akupunktura hitrejše rezultate. Akupunktura se izvaja po celem telesu, iglice so tanke, sterilne in za enkratno uporabo, ki večinoma nič ne bolijo. Že takoj po terapiji telo preplavi občutek globoke pomirjenosti in sproščenosti. Akupunktura vitalno energijo usmerja v mesta, kjer vlada primanjkljaj ter preusmerja energijo, kjer vlada višek. Telo se na tak način samo zdravi.
Če imate kakršnakoli vprašanja glede zdravljenja s tradicionalno kitajsko medicino smo za vas na voljo v naši ordinaciji na Savski cesti 10 v Ljubljani. Za termin nas pokličite na telefonsko številko 031 766 888, z veseljem vam bomo pomagali na poti do zdravja, ki si ga zaslužite!
Vedno na vaši strani!
Ekipa Dao TKM