Članek: Ohranjajmo radost in se čudimo

V reviji Jana je bil objavljen članek z naslovom Ohranjajmo radost in se čudimo.

V članku boste izvedeli, kako lahko tradicionalna kitajska medicina pomaga ohranjanju dobrega zdravljenja, ter prebrali vrsto uporabnih nasvetov iz področja samozdravljenja…

Tradicionalna kitajska medicina (v nadaljevanju TKM) ne temelji le na zdravljenju posameznika, temveč daje velik poudarek tudi na samo diagnostiko in z njo povezano preventivo. Če se v sam sistem TKM le malo poglobimo najdemo veliko zakladnico najrazličnejših metod za samozdravljenje kot tudi nasvetov za ohranjanje zdravja. 

To je bil tudi njen primarni namen, ki se je kot sistem zdravljenja začel razvijati že pred vsaj 3 tisoč leti. Dr. Lu Li, primarijka tradicionalne kitajske medicine, ki deluje v ordinaciji Dao TKM v Ljubljani velikokrat svoje paciente pouči tudi o tem kako in katere dele telesa pravilno opazovati in si beležiti spremembe. Poleg pulz diagnostike, ki je zelo učinkovita metoda diagnosticiranja v TKM, nam tudi jezik zrcali našo notranjo podobo. Na jeziku se odražajo namreč vsi naši notranji organi. Z vsakodnevnim opazovanjem lahko hitro sami sebi postavimo pravilno diagnozo in si povrnemo porušeno ravnovesje. Kadar se na našem jeziku ob straneh kažejo odtisi naših zob pomeni, da telesu v splošnem primanjkuje vitalne življenjske energije qi. Takrat smo tudi bolj utrujeni in težje prenašamo stresne situacije. Pomanjkanje življenjske energije je po TKM povezano s fiziološkimi funkcijami vranice. Ko opazimo odtise zob na straneh in tudi bledikasto celotno področje jezika si lahko pomagamo z živili, ki krepijo vranico. To so predvsem med, kitajski dateljni, proso, koruza, sladki krompir, zelišče astragalus. Že čez nekaj dni bomo opazili spremembo tako na jeziku kot tudi na splošnem boljšem počutju. V tistih dneh moramo telesu zagotoviti tudi kvaliteten počitek. Velikokrat je naš jezik tudi izrazito rdeč na konici in vse ob straneh. Če opazujemo takrat tudi naše počutje hitro vidimo, da smo precej razdražljivi, napeti in vzkipljivi, pojavi se lahko tudi nemiren spanec. Rdeča barva na konici in ob straneh namreč kažeta na porast jetrnega ognja v telesu. Najhitreje si takrat pomagamo, da par dni zapored popijemo eno skodelico čaja iz cvetov kitajske krizanteme, mete ali melise ter uživamo hrano, ki je kislega okusa, vendar ne na prazen želodec. Tako razbremenimo jetra in iz telesa preženemo nastali umetni ogenj, vedno priporoča dr. Lu Li. V tistih dneh je tudi dobro, da s pritiski večkrat na dan stimuliramo točko LR3 ali Taichog, ki nas pomiri, hkrati tudi blaži glavobole in migrenske napade, ki so lahko tudi stranski proizvod/učinek zakrčenih jeter in nastalega jetrnega ognja. 

Nepretočnost meridianov (energijskih kanalov) in porast jetrnega ognja se zrcali tudi na naših očeh, ki so takrat lahko rdeče, pekoče, utrujene. Pomagamo si tako, da si na oči položimo mlačne cvetove krizantem, ki smo jih namočili za čaj in jih pustimo delovati od 10 do 20 minut. S čajem si lahko oči tudi spiramo. Konica jezika je povezana tudi s srcem in pljuči. Kadar je preveč rdeča lahko občutimo razbijanje v srcu ali tiščanje v prsih, občutek teže na prsih. Organa pomirimo tako, da se začnemo nežno tapkati s pestjo vse od prsnega koša in po notranji strani rok navzdol do konice naših prstov. Na vsaki strani (leva in desna roka) ponavljamo tapkanje 5 do 10 minut. Nežno lahko pritiskamo tudi akupunkturno točko P6 ali Neiguan (notranja vrata) ter točko HT7 ali Shenmen (vrata duha) in točko LI11 ali Quchi pri komolcu. Je prav tako točka za sprostitev in pomirjanje.

Kako ohranjati naše zdravje in harmonijo v telesu:

  • Nežno udarjanje s kladivcem s pritrjenimi majhnimi, tankimi iglicami po glavi odpira vse pomembne meridiane in aktivira akupunkturne točke, ki so povezane preko živčnega sistema z našimi notranjimi organi. Potrebujemo 3 do 5 minut na dan, najbolje v jutranjem času, ko se zbudimo, pravi dr. Lu Li iz ordinacije Dao TKM v Ljubljani. Tako spodbudimo cirkulacijo telesnih tekočin ne le na glavi, temveč po celotnem telesu. Kladivce je najbolje vnesti v vsakodnevno rutino, saj se z redno uporabo izboljša spomin in koncentracija, prepreči se izpadanje las kot tudi krepi lase in lasišče. Tisti, ki že imajo težave s plešavostjo ali izpadanjem las in slabo kvaliteto je to ena izmed najpreprostejših metod. S kladivcem aktivirajmo tudi točko GV20 ali Baihui. Mi pravimo, da vse poti vodijo v Rim, Kitajci pa, da se vsi meridiani stekajo v akupunkturno točko Baihui – stičišče stotih poti. Tako naj bi s stimulacijo te točke zdravili sto različnih bolezni, predvsem pa ohranjali naše zdravje in ravnovesje.
     
  • V poletnem času skrbimo za energijo yang, v zimskem času za yin. Yang je vroča, moška in aktivna energija, ki svoj višek doseže poleti. Takrat moramo poskrbeti za zalogo energije yang tudi za mrzle zimske dni. Poleti tako uživamo hrano, ki je po lastnostih topla in ne pretiravamo s sladoledi, pivom in mrzlimi pijačami. Nekajkrat na teden si tako naredimo v dopoldanskem času čaj iz sveže nastrgane korenine ingverja, uživajmo cimet, med, kurkumo, hren. To še posebej velja za tiste, ki jih pozimi rado zebe, so podvrženi prehladnim obolenjem, imajo težave s kostmi in sklepi, imajo težave z alergijami, imajo malo energije in se splošno slabo počutijo. Temu pravimo tudi zdravljenje zimskih bolezni v pasjih dnevih. V zimskem času pa je pomembno, da negujemo energijo yin, ki je hladna, ženska, pasivna. Med živila, ki so yin po lastnostih so prej omenjena meta, melisa, hmelj, krizantema. To je še posebej pomembno za tiste, ki imajo težave s srcem in ožiljem, povišan krvni pritisk, težave v menopavzi in podobno. Zavedati se moramo le, da z ničemer ne pretiravamo. Telesu moramo vedno zagotavljati pravilno ravnovesje med elementoma yin in yang.
     
  • Ustvarimo si vsakodnevni ritem, ki bo zajemal kvaliteten spanec in počitek, zmerno delo, gibanje, pestro in uravnoteženo prehrano in zadostno količino zaužite tekočine čez dan. Našim notranjim organom najbolj ustreza vojaški režim. Red in disciplina. Vsakemu izmed organov pripadata dnevno tudi 2 uri, ko je organ v višku svojega delovanja. Organom pripadajo tudi določeni okusi in barve. Radi imajo gibanje, saj se tako poveča cirkulacija kar jim nudi boljše opravljanje svojih fizioloških funkcij kot tudi čiščenje. Vsak dan naj bi se gibali od 30 do 45 minut. Na Kitajskem predvsem prakticirajo vsakodnevne vaje Qigong, Taijiquan, Daoyin. Ko enkrat zberemo energijo v energijskem centru, imenovanem Dantian v predelu popka, telo samo začne s procesom samozdravljenja, saj višek energije razpršuje tja, kjer vlada primanjkljaj ali šibkost v telesu. Tudi negativno energijo lahko obrnemo sebi v prid in jo preobrazimo v dobro. Vsekakor pa so zato potrebne vaje, red in disciplina. Tudi meditacija je odličen način, da se povežemo in uglasimo s svojim notranjim bistvom. Dr. Lu Li priporoča literaturo znanega daoističnega mojstra Mantak Chia, delo kot je Qi samomasaža ali Chi nei zang, ki sta tudi že prevedena v slovenski jezik.

Za ohranjanje zdravja in naše dobro počutje pa je vsekakor pomembna tudi ljubezen do nas samih. Do sebe bodimo prizanesljivi, spoštujmo naše telo in duha, ohranjajmo radost in se čudimo. Opazujmo naravo in jo posnemajmo. Ona v popolnosti sledi naravnim zakonom in nam vsak dan nudi brezplačne lekcije za zdravo in srečno življenje. Prisluhnimo ji.

Misel iz starodavne knjige Premen, Modrost Yi jinga: »Če želite doseči umirjeno srce, si morata počitek in delovanje slediti v skladu z zahtevami časa:«