Nihanje razpoloženj se predvsem kaže v prehodnih obdobjih, ko se začnejo vzpostavljati drugačni ritmi elementov v naravi in telesu ter z njimi povezani organi. Jesensko obdobje je povezano z elementom kovine, ki mu pripadata organa pljuč in debelega črevesa. Z njima je povezano čustvo žalosti, zato se v samem prehodu letnega časa zlahka pojavi žalost in zaskrbljenost. Vsakemu prehodu letnega časa vlada element zemlja in z njim povezana vranica ter želodec. Kadar je znotraj telesa že porušeno ravnovesje lahko občutimo več težav, predvsem nihanje v razpoloženju. Pomembno je, da vitalne energije takrat ne trošimo po nepotrebnem in jo skušamo z raznimi tehnikami čim bolj okrepiti.
Krepimo element zemlje – vranico in želodec
Največ energije za telo proizvaja vranica, ki jo prejme preko zaužite hrane. Vranični energiji pravimo tudi porojstvena ali pridobljena energija. Kadar je vranica šibka se v telesu zlahka poruši tudi ravnovesje pljučne energije, saj je ravno vranica tista, ki skrbi za zadostno količino energije pljuč. Če se želimo izogniti pomanjkanju energije, žalosti, zaskrbljenosti in melanholiji je v prvi vrsti dobro poskrbeti za pravilno prehrano po petih elementih. Osredotočenost naj bo usmerjena v element zemlje in kovine, zato svetujemo uživanje naslednjih živil: kitajski datlji, jagode goji, matični mleček, eno žlico medu na dan, oreščki, murva, banane, rdečo peso, vse vrste fižola, prosena kaša, koromač, suhe marelice in posušen ananas, kakav v zrnju, liči. Predvsem skrbite, da uživate čim več toplih obrokov čez dan in jeste večkrat po malo.
Občutek praznine v času jeseni
Kot smo že omenili je čustvo elementa kovine povezan z žalostjo, melanholijo, malodušjem. Velikokrat je prisoten tudi občutek praznine, tiščanje v prsih, razbijanje srca, občutek teže v prsih. To so znaki pomanjkanja pljučne in vranične energije ter energije Yang. Energija Yang je tista, ki čisti meridijane, energijske kanale, po katerih se pretaka življenjska energija Qi. Ko je Yanga premalo je v telesu prisotnih več zastojev, energijskih blokad, ki poleg fizičnega neudobja povzročajo tudi čustvena nihanja. Za boljše počutje je dobro izvajati tehnike kot je Qigong, kitajska veščina dihanja, ki telo umiri in ga hkrati napolni s svežo vitalno energijo.
Daoistični zdravilni zvok pljuč
V tradicionalni kitajski medicini obstaja antični daoistični koncept Šestih zvokov. Trojni grelec je šesti zvok in združuje drugih pet zvokov. Ton za element Kovino je D in zdravilni zvok SSSSSSSS. Obstaja daoistična Qigong vadba, kjer se nagnemo na levo z rokami in dlanmi navzgor, vdihnemo globoko, nato izdihajoče nežno izgovarjamo zvok SSSSSS. Izvedba vaje z zvokom pretvori staro energijo, ki se kopiči v organih in meridijanih v zdravo vitalno življenjsko silo. Pri izvajanju vaje za Pljuča si predstavljajmo osebo ali situacijo, ki nas je užalostila. Nato ločimo osebo ali situacijo od tega občutka žalosti. Predstavljamo si, da se vsako oko pomakne navzdol, eno v vsako pljučno krilo. Medtem, ko se osredotočamo na žalost, premikamo oči naprej in nazaj ter si predstavljamo oči v Pljučih, ki se prav tako gibljejo naprej in nazaj ter odpravljajo žalost. To vajo lahko izvajamo za vsak organ posebej, s svojim zdravilnim zvokom in gibom. Dodatno si lahko za Pljuča predstavljamo živahno belo ali srebrno svetlobo, ki prodira v Pljuča in Debelo črevo med temi kratkimi meditacijami z zdravilnimi zvoki.
Akupunktura za boljše počutje
Akupunktura je odlična naravna metoda, ko želimo telo očistiti nesnage in se osvoboditi negativnih čustev. Akupunktura na telo deluje celostno in ne zdravi le fizičnega telesa temveč močno vpliva na dobro razpoloženje. Ko staro energijo spustimo iz telesa se počutimo lahkotni, mirni, osredotočeni, motivirani in veliko bolj srečni. Akupunkturist vstavlja iglice po celem telesu s poudarkom tam, kjer vlada največ zastojev. Že prva terapija ima na telo zelo blagodejni učinek, počutimo se globoko pomirjeni, rahlo utrujeni in zaspani a hkrati polni notranje moči. V času jeseni je akupunktura še posebej priporočljiva za vse, ki imajo težave s pljuči, pomanjkanjem energije, z depresijo, otožnostjo in splošnim slabim počutjem. Iglice, ki so vstavljene v telo ne bolijo, večina naših strank med seanso celo zadrema, vključno z otroki.
Akupresura za boljše počutje
Akupresura je nežnejša metoda od akupunkture, ker ne gre za vstavljanje iglic temveč temelji na masiranju določenih akupunkturnih točk. Primerna točka, ki izboljša razpoloženje je točka na meridijanu jeter, LR3. Prav tako točka na meridijanu žolčnika GB20 ali na mehurju BL2. Vsako točko lahko masirate večkrat na dan po par minut. Prav tako si lahko masirate uhelj, tako da ga prijetno pregnetete in segrejete, saj je na njem veliko pomembnih akupunkturnih točk za vse organe v telesu.
V jeseni se potrudite zbirati energijo in ne porabljati. Družite se s svojimi najdražjimi in se ne zapirajte vase. Energija mora krožiti. Hodite čim več v naravo, v gozd, da boste obkroženi z drevesi ter opazujte kako se tudi narava počasi pripravlja na zimsko meditacijo. Pridružite se ji!
Če imate kakršnakoli vprašanja glede zdravljenja s tradicionalno kitajsko medicino smo za vas na voljo v naši ordinaciji na Savski vesti 10 v Ljubljani. Za termin nas pokličite na telefonsko številko 031 766 888, z veseljem vam bomo pomagali na poti do zdravja, ki si ga zaslužite!
Vedno na vaši strani!
Ekipa Dao TKM