Poletje je s svojim močnim soncem povezano z elementom Ognja, zato je njegova energija v tem času na višku. Srce izvaja veliko energijskih funkcij, ki so vitalne za zdravje celotnega telesa, duha in uma. Na zelo globokem nivoju ni mogoče imeti resničnega zdravja brez mirnega srca. Ker pa v poletnih mesecih poleg elementa Ognja na nas vpliva tudi zunanja vročina, je priporočljivo, da si zagotovimo zdrav način hlajenja telesa in s tem izognemo želodčnim in črevesnim težavam.
Element ogenj v TKM
Ogenj je zelo pomemben element v kitajski medicini in brez njega ne moremo živeti. Če ognja v telesu primanjkuje ali ga je preveč, lahko zbolimo. Ogenj krepi našo notranjo moč, obnavlja toploto ter vzdržuje pravilno telesno temperaturo. V poletnih mesecih zunanja vročina vpliva na naše telo, saj pronica v organe, kar lahko moti njihovo delovanje. Vedeti pa moramo, da lahko vročino zdravo telo samo uravnava, zato je ohranjanje ravnovesja ključnega pomena.
V poletnih mesecih nas pesti več želodčnih in črevesnih težav
Poleti je veliko črevesnih težav in težav z želodcem, ki nastanejo zaradi prebitka vročine v našem telesu ali pa zaradi hrane, ki je bila izpostavljena vročini. Diareja je tako pogosta spremljevalka ljudi. Velikokrat nastane iz razloga, ker se v razgreto in toplo telo vnaša preveč mrzlih stvari. Prav tako se v tem času močno potimo in s tem izgubimo preveč elektrolitov in vitalne energije Qi, kar pripelje do šibkosti organizma, vrtoglavic, razbijanja srca. Pogosta pa je tudi sončarica. V Sloveniji so poleti pogosta tudi vnetja grla, to pa je iz razloga, ker smo navajeni piti preveč mrzlih pijač. Kitajci namreč, tudi kadar je vroče, ne pijejo hladnih napitkov. Boleznim se izognemo tako, da ohranjamo ravnovesje v organizmu s pravilno prehrano (ki je dobro pripravljena), pitjem tekočin (ki nikoli niso mrzle), redno aktivnostjo in dobrim počitkom.
Namesto sladoleda in mrzlih pijač si provoščite čaj
Stroka tradicionalne kitajske medicine predlaga, da si vsak dan privoščimo eno do dve skodelici enega izmed naštetih čajev. Z njimi seveda ne smemo pretiravati, saj lahko izgubimo preveč mineralov in ustvarimo nasprotni učinek.
Kitajski zeleni čaj
izboljšuje funkcije možganov ter varuje možgane, kar zmanjša možnost za nastanek Alzheimerjeve in Parkinsonove bolezni. Telo hladi in sprošča, s čimer se zmanjša občutek tesnobe (anksioznosti). Pospešuje tudi metabolizem in kuri maščobe ter dviguje našo energijo.
Čaj iz belih kitajskih krizantem
Kitajci verjamejo, da skodelica toplega čaja iz krizantem dela čudeže, saj zelišče zelo učinkovito umiri notranjo vročino in pomiri duha. Vsebuje karoten B, ki se v jetrih pretvori v vitamin A. Tovrstni vitamin je zelo koristen pri zdravljenju kožnih težav in povečanju imunske odpornosti. Prav tako pomaga pri zaviranju staranja in slepoti, ki je povezana s starostjo. Vsebuje tudi vitamin C ter minerale kot je kalcij (pomemben za kosti in zobe), železo (pomaga pri transferju kisika skozi kri), magnezij (potrebujejo ga več kot 300 vrst telesnih funkcij) ter kalij (potreben za pravilno kardiovaskularno delovanje in stabiliziranje krvnega tlaka).
Čaj iz poprove mete
prijetno ohladi telo in zmanjša notranjo vročino kot tudi zmanjša vnetja; izboljša delovanje prebave, saj pomaga potiskati pline skozi telo, s čimer se izognemo napenjanju, krčem in želodčnim težavam. Prav tako spodbuja pretok žolča, s čimer se poveča hitrost in učinkovitost prebave ter spodbudi zdravo gibanje črevesja. Preprečuje tudi slabost in bruhanje in lajša dihalne motnje ter kašelj in dražeči občutek v grlu, saj sprošča mišice grla in prsnega koša. Prav tako odpravlja simptome prehlada in gripe.
Čaj iz kitajske črne slive (wumei)
Je kiselkastega okusa in zelo poživljajoča. Ščiti želodec, tako da preprečuje zastajanje in vretje hrane v želodcu. Lajša zaprtje, saj njena kislina uravnava količino vode v debelem črevesju. Pomaga tudi pri izgubi teka, da telo lažje in hitreje okreva. Čisti kri in stabilizira cirkulacijo. Na žalost zaradi hitrega načina življenja in nepravilne in hitre prehrane uživamo vse preveč rafinirane hrane, kot je beli kruh, testenine iz bele moke, rafinirani sladkor, rafinirana zrna itd. Tovrstna živila lahko povzročijo dramatično povečanje nastajanja toksinov v krvi. Pitje ene skodelice čaja s črno slivo pomaga, da se kri lažje in sproti čisti ter uravna presežek kisline. Preprečuje tudi prezgodnje staranje, saj stimulira izločanje hormona iz parotidne žleze. Pomaga pri slabostih, še posebej v času nosečnosti ter izjemno dobro vpliva pri hitrejšem okrevanju po ‘mačku’, še posebej pri pojavu glavobola. Ker čisti kri se s tem poveča tudi energija, saj se pospeši metabolizem in tako telo hitreje obnovi energijo. Pomaga tudi pri absorpciji vitaminov in encimov ter tako preprečuje številne bolezni in zmanjša utrujenost. Čaj je odličen v poletnih mesecih, vendar pazimo, da ga ne pijemo mrzlega ali iz hladilnika.
Čaj iz posušenih kitajskih jagod gloga (shanzha)
Že v starih časih se je sadež gloga na Kitajskem štel kot eno izmed najboljših zelišč za krepitev vranice, ki tudi spodbuja tek in prebavo ter pomaga proti zastajanju v telesu. Še posebej kvalitetne so tiste jagode gloga, ki prihajajo iz province Shandong. Bogate so z ogljikovimi hidrati, vitaminom C, kalcijem, železom, kalijem in drugimi minerali. Deluje tudi protivnetno, anti – parazitsko in protibakterijsko. Zmanjšuje tudi krvni tlak in spodbuja prebavni trakt, tako da ga radi uporabljajo tudi v primeru hujšanja. Zelo je uspešen pri pomoči presnove mesa, saj meso zaradi njegove kisline mehča. Že v starih časih so ga zato dodajali k juham, da je meso dobilo mehkejšo obliko. Ker je v svojem učinku zelo močan se priporoča uživanje v majhnih in zmernih količinah. Ljudje, ki imajo težave z želodcem (povišano želodčno kislino), naj ga zato raje ne uživajo.
Prehrana v poletnih mesecih
V poletnih mesecih lahko uživamo več sadja in zelenjave, najbolj priporočljiva je zelenjava grenkega okusa, saj ta na naraven način ohladi telo. Izogibati se moramo pretiranemu uživanju mesa in čokoladi, ker povzočata dvig jetrnega ognja.
Poleti ne smemo jesti in piti mrzlih ali celo ledenih stvari (sladoled, mrzla voda) še posebej v jutranjem času. Vodo pijemo tudi v najbolj vročih dneh pri sobni temperaturi. Prav tako ohranjamo vedro razpoloženje!
Pasji dnevi v letu 2021
Ingver in cimet naj bi redno uživali tudi v poletnih mesecih, saj kljub temu, da telo grejeta, nudita izjemno dobro podporo vranici in želodcu, še posebej se priporoča ljudem, ki imajo primanjkljaj energije Yang, slabši imunski sistem, težave s pljuči, ledvicami. V poletnih mesecih se na Kitajskem in tudi pri nas z zeliščnimi obliži takšno telo zdravi pod imenom Pasji dnevi. Za letošnje leto so izračunani naslednji dnevi tovrstnega posebnega zdravljenja: 11.7.2021, 21.7.2021 ter 19.8.2021.
Akupresura v poletnih mesecih
Če nas pestijo naslednje štiri težave, nam zdravnik Wang Zili iz ordinacije Dao TKM nudi rešitev s samomasažo akupresurnih točk. Vse točke se masirajo od dva do trikrat na dan po nekaj minut z nežnimi, a globokimi pritiski na obeh nogah ali rokah.
Diareja ali črevesne težave: Masiranje točke ST36, ki leži 4 prste pod kolenom, CV6, ki leži dva prsta pod popokom. Omenjena točka pomaga tudi za boljšo prebavo.
Glavobol: Izjemno hitra pomoč in olajšanje s točko LI4 in posebno točko EX-HN5 ali Taiyang, ki leži pri sencih
Slabost in vrtoglavica: Točka PC6 in LI4
Bolečine v želodcu: CV13 in CV11.