revija Bodi zdrava: Razstrupljanje telesa po TKM

Spomladi se po teoriji kitajske medicine začne prebujati element Lesa, ki je tesno povezan z organskim sklopom Jeter in Žolčnika. Ko jetrna energija začne dosegati svoj višek, je to tudi čas, ki je primeren za nežno razstrupljanje telesa. To je namreč obdobje rasti in aktivnosti, ki telesu omogoča, da doseže večje učinke z manj napora.

Razstrupljanja telesa se moramo lotiti z zdravo pametjo in brez pretiravanj. Vsaka sprememba, četudi je dobra, telesu povzroči stres, zato je predpriprava še kako pomembna. Zmotno je mišljenje, da se razstrupljanja lahko lotimo le s postenjem. Na Kitajskem je postenje v času daoizma pomenilo način vadbe, da telo postane lažje. Daoisti so s postenjem stremeli k temu, da bi postali nesmrtni. Niso jedli žit, vseeno pa so jedli sadje in zelenjavo ter pili vodo. Po tradicionalni kitajski medicini pa postenje NI priporočljivo, saj velja nauk »vsega v zadostni oz pravi meri«. Jesti moramo znati pravilno, pestro in zmerno.

Kdaj je po kitajski medicini najboljši čas za pričetek razstrupljanja pomladi?

Dihalne vaje in odvajanje blata: Najugodnejši čas je jutro. V jutranjem času je za telo izjemno koristno, da začnemo izvajati dihalne vaje. Pljuča po kitajski medicini namreč skrbijo za razprševanje energije Qi po vseh organih, tako se organi aktivirajo in lahko začnejo opravljati svoje fiziološke funkcije brez napora. Z izvajanjem dihalnih vaj se prebudi tudi črevesje in s tem odvajanje blata, ki je ključno za telo. Redno odvajanje blata v jutranjem času telesu omogoči, da se znebi vseh nepotrebnih strupov, na fizičnem in čustvenem področju. Odplaknemo vse staro in nepotrebno, da se naredi prostor za novo, svežo energijo.

Kako nastajajo strupi v telesu?

Notranji in zunanji vplivi: V kitajski medicini pravimo, da so strupi vse, kar telesu škodi. Vzroki za nastanek so lahko zunanji ali notranji vplivi. Med zunanje spada prebitek vetra, hladu, vročine, vlage, suše in ognja. Notranji vpliv pa je lahko zastajanje energije Qi zaradi nestabilnega čustvenega sistema (na primer jeza blokira energijo), lahko je zastajanje krvi ali prebitek sluzi. Strupi se nabirajo tudi zaradi vnosa hrane v telo, kjer se tvorijo pri samem procesu prebave. Prisotni so povsod, zato nudi TKM s svojimi metodami veliko načinov za odpravo le teh. Razstrupljanje telesa je po TKM odvisno od tega, za kateri tip strupa gre pri posamezniku, zato je za vsakega priporočljivo, da opravi diagnostični del pri zdravniku TKM, ki preko pulzov vzdolž zapestij obeh rok zaznava notranje organe. Nobeno telo ni popolno, tudi pri zdravih ljudeh se kopičijo toksini, zato je razstrupljanje dobrodošlo za vsakogar.

Načini razstrupljanja po kitajski medicini:

  • Potenje,ki najbolj koristi pljučem: Naravno razstrupljanje se dogaja s pomočjo potenja in z odvajanjem blata in urina. S pomočjo akupunkture in zelišč lahko spodbudimo potenje, kot se samodejno dogaja tudi, ko zbolimo. Preko potenja se iz pljuč odpravlja nakopičene toksine. Odvajanje blata: V primeru, da naša prebava ni urejena in se odločimo za čiščenje telesa, je to prva skrb, ki ji moramo dati prednost. Učinkovito odvajanje blata se prav tako lahko doseže z uživanjem določenih zelišč in drugimi praksami TKM. Na Kitajskem gredo včasih celo tako daleč, da z zelišči spodbujajo tudi bruhanje.
     
  • Aktiviranje točk na meridijanih: TKM zdravnik Cheng Ping iz ordinacije Dao TKM priporoča, da se razstrupljanja lotimo na pameten in neagresiven način. Najbolj učinkovito in naravno je, da spodbudimo naš energijski tok po meridijanih. Meridijani (energijski kanali) so razpredeni po celem telesu in so povezani z notranjimi organi. Ko po kanalih teče čista, sveža energija se organi lahko revitalizirajo. Meridijane lahko stimuliramo z akupunkturo, akupresuro, moksibustijo, uporabo ventuz (vakuumskih kozarcev) ali metode guasha.
     
  • Prehrana: Prav tako je pomembno, da takrat opustimo težko, mastno in hitro prehrano ter dnevno zaužijemo dovolj tekočine, ki naj bo le topla voda. Iz prehrane lahko izločimo vse vrste mesnih izdelkov in težkih sirov ter damo večji poudarek na vse vrste zelenjavnih juh, sveže sadje in zelenjavo (vendar ne na tešče!) ter hrano bogato z vlakninami, na primer polnozrnata živila, riž. Pri zelenjavi uporabljajmo zeleno, hokaido buče, sladki krompir, črne gobe, šitaki gobe.
     
  • Zelišča: Razstrupljanje z zelišči je zelo odvisno od individualnih potreb. Kot primer je znano kitajsko zelišče Caojueming, s katerim lahko urejamo prebavo, zaužijemo ga kot čaj, ki ga pijemo dvakrat na dan. Akupunkturne točke, ki delujejo čistilno na naše telo: Točke z mednarodno oznako LI4 (meridijan debelega črevesa pri zapestju), LI11 (meridijan debelega črevesa pri komolcu) ter točka ST36 (meridijan želodca pod kolenom) spodbujajo pretok krvi in energije Qi, kar pripomore k razstrupljanju. Prav tako krepijo našo energijo in pomagajo izločati prebitek vročine in vlage iz telesa. Točka SJ6 (meridijan trojnega grelca nad zapestjem zunanja stran) pa je še posebej primerna za uravnavanje prebave. Omenjene točke se naj masirajo vsak dan, zjutraj in zvečer, vsaka po 10 min. Pritiski naj bodo nežni vendar globoki.
     
  • Qigong (kitajska veščina dihanja) in Taijiquan (kitajska veščina gibanja): V tem času je dobro izvajati tudi vaje Qigong ali Taijiquan, ki pripomorejo k odpiranju meridijanov in h krepitvi notranjih organov.