Stres je postal kar neizogiben del našega življenja. A poznavanje stresa in zavedanje lastnega stresa človeka še ne naredi odpornega proti njemu.
STRES JE LAHKO TUDI POZITIVEN
Po kitajski medicini vpliva distres na prosti pretok energije Qi v telesu kar povzroči zastajanje, prekomerno kopičenje notranje vročine in tudi slabšo prekrvavitev. Dolgotrajni kronični distres ovira občutljivo ravnovesje v telesu in je lahko povzročitelj hujših zdravstvenih stanj. Neravnovesje v pretoku vitalne energije Qi vpliva na vse organske sisteme in povzroča fizične, duševne in čustvene težave.
Na drugi strani pa je stres v majhnih količinah, imenovan eustres ali pozitivni stres, lahko celo zelo koristen, saj je povezan s pozitivnimi čustvi in je nujno potreben, da se odločimo za neko akcijo, ki nam predstavlja izziv.
KAKO STRES VPLIVA NA TELO?
Stres vpliva na vse organske sisteme v telesu. Začne se s centralnim živčnim sistemom in endokrinim sistemom. Ko se zgodi nekaj nenavadnega, možgani dobijo signal: nekaj je treba storiti! Možgani pošljejo sporočilo in opozorijo telo naj začne proizvajati hormone, kot sta adrenalin in kortizol. Adrenalin poveča srčni utrip, zviša krvni tlak in poveča zaloge energije. Kortizol poveča sladkor v krvnem obtoku, poveča uporabo glukoze v možganih in poveča sposobnost telesa, da obnavlja tkiva.
A če je telo ves čas pod takim stresom potem bo telo še naprej proizvajalo adrenalin, zaradi česar bo srce nenehno močno utripalo in ohranjalo visok krvni tlak. Sčasoma se bo telo izčrpalo, kar bo povzročilo kronično utrujenost, hipertenzijo, diabetes, tveganje za možgansko kap in srčni napad. Pljuča prav tako postanejo ranljiva in dovzetna za astmo. Ko je raven kortizola visoka, povzroči stalni imunski odziv in sčasoma je imunski sistem neuravnotežen – preveč ali premalo odziven!
ODZIV ‘BOJ ALI BEG’
Ko se stresna obdobja podaljšujejo, lahko telo izgubi sposobnost izklopa opozorila, ki pravi, da je nekaj narobe, to imenujemo odziv ‘boj ali beg’. Kot bi poslali vojaka na bojno polje, ki ima za nalogo ubiti sovražnika. Ko se sovražnik približa, začne vojak streljati. Če pa se vojak tam bori dneve, tedne, leta in je njegova naloga nadaljevati s streljanjem na sovražnika, ta na neki točki neha prepoznavati kdo je pravzaprav sovražnik in kdo zaveznik. Ustrelil bo kogarkoli. Podobno tudi telo izgubi sposobnost prepoznavanja, kaj je dobro in kaj ne. Stresni življenjski dogodki so pogosto glavni dejavnik pri nastanku avtoimunskih bolezni, kot je ALS, MS, lupus, revmatoidni artritis in podobno.
ČUSTVA SO LAHKO VZROK ALI SIMPTOM MOTNJE ORGANSKEGA SISTEMA
Čustva močno vplivajo na naše telo in v normalnih razmerah ne povzročajo bolezni. Ko pa čustva postanejo pretirana ali se dlje časa ‘nabirajo’ brez dodatnega ventila za sprostitev, lahko pride do pojava bolezni. Po TKM je vsak notranji organ povezan z značilno energijo ali čustvom. Ko na organ pretirano delujejo zunanji dražljaji (pretirana čustva) to povzroči spremembo na delovanju organa. V tem pogledu so čustva lahko vzrok ali simptom zdravstvene motnje.
SIMPTOMI STRESA: Najpogostejši znaki stresa so motnje spanja, anksiozne motnje, glavoboli, utrujenost, prebavne motnje, nemir, povišan krvni pritisk, akne, slab ali pretiran apetit, zmanjšanje potrebe po spolnosti, želja po sladkem in še bi lahko naštevali.
AKUPUNKTURA ZA OBVLADOVANJE STRESA
Po sistemu TKM se telo zdravi z uravnoteženim pretokom energije Qi po meridijanih. Stimulacija energijskih akupunkturnih točk razbije ovire in zastoje v pretoku energije, kar omogoča telesu ozdravitev. Raziskave so že pokazale, da je akupunktura lahko zelo pomembna terapevtska metoda pri obvladovanju stresa, tesnobe, depresije in z njimi povezanih težav. Psihološke težave povzročijo padec nevrotransmiterjev kot je dopamin in serotonin, ki izboljšujeta razpoloženje in ravno za akupunkturo je dokazano, da povečuje raven le teh. Kronični stres povzroči prekomerno stimulacijo simpatičnega živčnega sistema kar vodi do sproščanja stresnih hormonov, kot je kortizol. In prav stresni hormoni zavirajo izločanje nevrotransmiterjev, ki krepijo razpoloženje. Akupunktura lahko vpliva na impulze simpatičnega živčevja in tako zmanjša negativni vpliv stresa in vzpostavi ravnovesje.
STRES VPLIVA NA JETRA, VRANICO IN PREBAVNI SISTEM
V skladu z načeli TKM obstaja 5 glavnih organov v telesu, in sicer srce, jetra, vranica, pljuča in ledvice. Poleg fizioloških funkcij imajo ti organi s stališča TKM udi druge pomembne funkcije. Na primer jetra so odgovorna za uravnavanje naših čustev in kroženja energije po telesu, medtem ko vranica upravlja naš prebavni sistem. Jetra in vranica sta zelo tesno povezana, saj je reden pretok energije Qi ključnega pomena za nemoten pretok krvi skozi prebavni sistem. Tako bodo čustvene motnje povzročene od stresa, ki neposredno vplivajo na jetra, nehote vplivale tudi na vranico in prebavni sistem.
Simptomi nepretočnosti jetrnega meridijana: občutek mračnosti, nerazpoloženost, bolečina ali napenjanje v prsih ali rebrih, pogosto vzdihovanje, nemir, občutek cmoka v grlu itd.
Simptomi nepretočnosti vraničnega meridijana: slab apetit, napihnjenost, kronična utrujenost, tekoče blato, napenjanje itd.
Na splošno so jetra ponavadi prvi organ, na katerega vpliva stres in se z dolgotrajnim stresom simptomi le še poslabšajo in preidejo naprej do drugih organov.
Akupunkturne točke za pomoč pri prebavnih motnjah:
ST 36 ali Zusanli
LR 3 ali Taichong
CV 12 ali Zhongwan
Pripravi si zeliščni čaj proti napenjanju:
1. posušen sadež gloga 9g
2. posušena mandarinina lupinica 3-6g
3. čajna žlička rjavega sladkorja
Čez omenjene sestavine zliješ 3 dcl vrele vode in pustiš stati vsaj 5 minut. Čaj pij počasi po požirkih, še toplega. Čez iste sestavine lahko večkrat doliješ vrelo vodo, počakaš nekaj minut in uživaš čaj preko celega dne.
STRES IN NESPEČNOST
Kot smo že omenili, jetra upravljajo naša čustva in vsak stres, ki ga doživimo, ima največji vpliv na naša jetra. Izpostavljenost stresu povzroči stagnacijo jetrne energije, ki sčasoma povzroči porast Jetrnega ognja. Tako kot pti dvigovanju vročega zraka tudi ‘jetrna toplota’ potuje navzgor proti glavi, kar vpliva na spanec in povzroča različne simptome v zgornjih predelih telesa. Za nespečnost, ki jo povzroča Jetrni ogenj so značilne težave s spanjem, preveč misli v večernem času, beganje misli ter prebujanje med 1 in 3 uro ponoči, to je čas, ki ustreza jetrnemu poldnevniku po TKM). Drugi simptomi so še glavobol, vrtoglavica, grenkoba v ustih, suhost v očeh, razbijanje srca, povišan krvni tlak.
Akupunkturni točki, ki pomagata pri nespečnosti:
LR 3 ali Taichong
GV 20 ali Baihui
Pripravi si čaj za sproščanje
1. Posušeni cvetovi kitajskih krizantem 5g
2. Posušeni listi murve 5g
3. Modri kuris ali navadni gavez (Prunella Vulgaris) 5g
Čez omenjene sestavine zliješ 3 dcl vrele vode in pustiš stati vsaj 5 minut. Čaj pij počasi po požirkih, še toplega. Čez iste sestavine lahko večkrat doliješ vrelo vodo, počakaš nekaj minut in uživaš čaj preko celega dne. Ko se um sprosti se telo lahko postavi nazaj v harmonično ravnovesje!
STRES IN HORMONSKA NERAVNOVESJA
Jetra imajo pomembno vlogo tudi pri skladiščenju krvi. Kar zadeva zdravje žensk, je zdrav in urejen menstrualni ciklus tesno povezan s funkcijami jeter. Stres lahko vpliva na menstrualni ciklus na dva načina:
1. stres lahko ustvari preveč jetrnega ognja: ta vpliva na sposobnost jeter, da skladiščijo kri, zaradi česar se pretok krvi poveča.
Simptomi: prekomerna in obilna krvavitev, izven ciklična krvavitev, svetlo rdeča kri itd.
2. Stres lahko povzroči stagnacijo jetrne energije Qi: ta vpliva na sposobnost jeter, da nemoteno potiskajo energijo po vseh meridijanih v telesu, kar vodi do zastojev energije na drugih področjih.
Simptomi: menstrualni krči, krvni strdki, temno obarvana gosta kri, bolečine v dojkah itd.
Kronični stres ustvari hormonsko neravnovesje, ki se pri ženski lahko izrazi v močnem PMS, težavah z zanositvijo, neprehodnimi jajcevodi, endometriozo, celo s prezgodnjim nastopom menopavze. Pri moškem lahko dolgotrajni stres povzroči znižanje ravni testosterona, vnetja prostate in sečnice ter nagnjenost k okužbam. Ob vsem tem pa se potopita še libido in spolna funkcija!
Akupunkturne točke za zdrav hormonski sistem:
LR 3 ali Taichong
SP 10 ali Xuehai
SP 6 ali Sanyinjiao
Pripravi si čaj za harmonijo hormonov:
1.Posušeni cvetovi vrtnice 3g
2.Jasmin 3g
3.Rdeči kitajski datlji (brez koščice) 2 datlja
Čez omenjene sestavine zliješ 3 dcl vrele vode in pustiš stati vsaj 5 minut. Čaj pij počasi po požirkih, še toplega. Čez iste sestavine lahko večkrat doliješ vrelo vodo, počakaš nekaj minut in uživaš čaj preko celega dne.