Večina se nas v toplem spomladanskem vremenu rada prebudi celo prej kot v prejšnjih, bolj temačnih dneh, nekateri med nami pa se počutijo močno utrujene in brezvoljne. Medtem, ko se ves svet prebuja, si taki ljudje želijo le spati in spati…Tovrstno stanje nizke energije in utrujenosti se v tradicionalni kitajski medicini imenuje ‘chun kun’, ki v dobesednem prevodu pomeni spomladanska zaspanost. To je simptom pomladi, ko se telo ne more prilagoditi spremenjenemu toplejšemu vremenu. Toda, več spanja ne bo nič pomagalo.
Kaj je vzrok spomladanske utrujenosti po TKM?
TKM pojasnjuje, da je vzrok v pomanjkanju zadostne količine krvi in vitalne energije Qi v možganih in notranjih organih. Kako do tega pride?
Dogajanje v telesu pozimi: Da se telo upre mrzlemu zimskemu mrazu se površinske žile in pore skrčijo, da zmanjšajo oddajanje toplote in ohranijo stabilnost telesne temperature. To pomeni, da več krvi teče v jetra in več kisika ter krvi v možgane.
Dogajanje v telesu spomladi: Ko pride toplejše pomladno vreme, se krvne žile razširijo, krvni tlak pade in več krvi priteče v podkožje, medtem pa manj kisika in krvi preide v možgane. Aktivnejša presnova spomladi namreč zahteva več kisika, zato se ga manj pošlje v možgane. Možgani postanejo zaspani. Če se telo ne prilagodi sezonskim spremembam, občutimo zaspanost in utrujenost.
Kdo občuti več težav?
Zdravi in mlajši ljudje se spremembam prilagodijo hitreje, medtem ko starejši ljudje potrebujejo več časa. Še posebej ljudje s kroničnimi težavami in srčno žilnimi bolezni potrebujejo na prilagoditev dalj časa. Tako imajo tudi resnejše in dolgotrajnejše težave z zaspanostjo in utrujenostjo. Ti ljudje se pozimi počutijo veliko boljše, z več energije in poleta.
Zanimivost: Ljudje, ki veliko mislijo, razmišljajo in utrujajo možgane na različne načine, v spomladanskem času čutijo večjo utrujenost, medtem ko tisti, ki opravljajo pretežno fizično delo, simptomov večinoma nimajo.
Ustvarite si urnik budnosti in spanja!
Za boj proti utrujenosti je izjemno pomemben zdrav urnik budnosti in spanja. Za odraslo osebo zadostuje osem ur kvalitetnega spanca na dan, čeprav vsi ne potrebujejo toliko. Po mnenju tradicionalne kitajske medicine bo dolgotrajen spanec, ki presega osem ur dnevno, le povzročil še hujšo zaspanost in utrujenost. TKM svetuje, da si zagotovite spanec od 22h in 23h zvečer do 6 ali 7 ure zjutraj. Takrat prevladuje energija Yin, ki je usmerjena vase in upočasni delovanje organov, da se odpočijejo in naberejo energijo za naslednji dan.
Če se resnično ne morete upreti spancu, si ga privoščite okoli 13 ure. Takrat po kitajski medicini vlada ura za srce in je kratek počitek dobrodošel, vendar naj ne bo daljši kot 30 minut.
Poskusite akupresuro
Poleg običajnega spanca poskusite tudi stimulirati določene akupresurne točke. Že nekajminutna masaža zjutraj v postelji pomaga, da se telo lažje prebudi in aktivira pretok na energijskih kanalih (meridijanih).
Točka PC6 ali Neiguan: leži na notranji strani roke, tri prste nad zapestjem. S palcem ali kazalcem pritiskajte točko 2 do 3 minute, nato ponovite še na drugi roki. Točka leži na meridijanu perikardija (srčni ovojnik) in pomaga pri utrujenosti, slabosti, tesnobi, povišanemu srčnemu utripu itd.
Točka ST 36 ali Zusanli: najdemo jo na zunanji strani noge, približno 3 cm pod kolenom. Aktivacija te točke ima na telo zdravilni in pomlajevalni učinek. Leži na meridijanu želodca, ki je povezan v vranico. Vranica skladišči energijo za celotno telo in ko točko masiramo dvignemo našo energijo, krepimo imunski sistem, poživimo živčni sistem, mišice, organe in druga tkiva.
Pospešimo krvni obtok
Telesna vadba deluje na um in telo poživljajoče, prav tako sprošča živčni sistem in napetosti. TKM priporoča pri spomladanski utrujenosti plavanje, igre z žogo in tudi dvakrat na teden parne kopeli. S tem se pošlje več kisika v možgane in tako lajša zaspanost. Pazite le, da se ne izčrpate. Z aktivnostjo prenehajte preden se počutite utrujeni.
Ostali nasveti
- Ne hodite spatčez dan!
- Obraz si večkrat osvežite s hladno vodo;
- V izparilnik ali difuzor nakapajte poživljajoče eterično olje kot je limonska trava, grenivka, bergamotka, rožmarin, cimet, nageljnove žbice, bazilika;
- Poslušajte živahno glasbo in zaplešite ali se samo premikajte po sobi;
- Večkrat na dan za par minut izvajajte raztezne vaje za glavo, vrat in sklepe;
- Privoščite si akupunkturo v kombinaciji z aurikuloterapijo (ušesno refleksoterapijo), ki vam bosta pomagali, da energijski kanali postanejo pretočni ter da se pospeši cirkulacija krvi in vzpostavi v telesu ravnovesje;
- Uživajte zelišča kot je panax ginseng, ameriški ginseng, goji jagode, rdeči kitajski datlji ali žižule;
- Poživite meridijana jeter in žolčnika, ki potekata na zunanji in notranji strani noge. S pestmi se tapkajte od spodaj navzgor. Po kitajski medicini so namreč jetra glavni organ v spomladanskem času, prav tako jetra predstavljajo glavnega nadzornika za razprševanje vitalne energije in krvi po telesu. Ko so jetra sproščena sta energijski in krvni obtok hitrejša in boljša, zato se počutimo bolj dinamične in revitalizirane.
Kaj pa prehrana?
Blaga, z beljakovinami bogata hrana, kot so ribe, jajca, mleko, fižol, pomagajo lajšati utrujenost. Sveža zelenjava, kot je špinača, korenje, zelena pospešujejo metabolizem in izločanje strupov iz telesa. Mastna hrana in alkohol pa stanje utrujenosti le še poslabšata.
Recept, ki poživi um in telo: jedilne vrtnice (kitajske vrtnice) 10g, navaden dolgozrnati riž 100g. Obe sestavini postavite v lonec z vodo, hitro zavrite, zmanjšajte ogenj in dušite 30 minut. Jejte dvakrat na teden. S tem krepite vitalno energijo Qi, lajšate utrujenost in zaspanost ter pomagate dvigniti energijo vranici in jetrom.