Revija Bodi Zdrava: Zakaj je dobro iti h Kitajcem po zdravje

Večina Slovencev, ali bolje Evropejcev, pomisli najprej, ko zasliši besedo Tradicionalna kitajska (TKM) na akupunkturo. Akupunktura je vsekakor ena izmed najbolj znanih in priljubljenih metod, ki jih TKM uporablja, saj jo priznava tudi svetovna zdravstvena organizacija (WHO), vendar pa je sam sistem TKM veliko več kot le akupunktura.

NAPAČNE PREDSTAVE

TKM je popoln sistem zdravljenja, ki poleg terapij nudi tudi celosten pristop v svojem diagnostičnem delu. Diagnoza se v TKM postavlja preko zaznavanja pulzov vzdolž zapestij obeh rok, kjer se zrcalijo naši notranji organi, preko jezika, izpraševanja ter poslušanja. Prednost TKM je sama obravnava posameznika, ki temelji na holističnem (celostnem) pristopu in ne ‘secira’ kot zahodna medicina. Človek na pregledu pri zdravniku TKM pridobi bolj poglobljeno znanje o delovanju njegovega telesa ter s tem tudi napotke kako svoje telo ohranjati zdravo ali v ravnovesju ter hkrati tudi, kako si pomagati, če telo zboli.

ZDRAVNIKE TKM SO V STARIH ČASIH BOGATO NAGRAJEVALI

Ko niso imeli pacientov! Sliši se smešno vendar pa je bil v TKM vedno velik poudarek na preventivi. Kadar je zdravnik TKM dobro svetoval posamezniku, da je le ta znal ohranjati svoje zdravje in ravnovesje na področju prehrane, gibanja, dela, počitka in regeneracije ga posameznik za zdravljenje ni potreboval. Cesarji so delo TKM zdravnikov iz tega razloga globoko spoštovali.

KAJ NAM PONUJA TKM?

Poleg celostnega diagnostičnega pristopa in svetovanja za ohranjanje zdravja ima tudi svoje terapevtske tehnike, kot je omenjena akupunktura, uporaba vakuumskih kozarcev, aurikuloterapija, guasha tehnika, moksibustija, tuina masaža, zeliščarstvo in prav tako nam znani sprostitveni in dihalni tehniki, ki sta qigong in taijiquan. Vrsta terapije se prilagodi posamezniku glede na potrebo, večinoma pa se terapije med seboj tudi kombinirajo, saj se tako dosegajo optimalni rezultati.

KAJ SE DOGAJA PRI AKUPUNKTURI V NAŠEM TELESU?

Veliko ljudi še vedno zlahka zamenja akupunkturo z akupresuro, pa vendar sta to dve čisto različni tehniki. Pri akupunkturi gre za vbadanje tankih, sterilnih igel na telesne kanale, ki jih imenujemo meridijani. Ko zdravnik TKM vstavi iglico na posebno mesto, ki ji rečemo akupunkturna točka na meridijanu, se mesto aktivira in začne se proces samozdravljenja. Seveda je potrebno točke med seboj povezati, zato lahko v eni seansi akupunkture zdravnik vstavi tudi več kot 20 iglic. Zmotno pa je mišljenje, da je zadosti, da se ‘vseh 365 točk’ (obstaja jih še veliko več) samo naučimo. Kar naredi akupunkturo res učinkovito je poznavanje ne le samo točk in mest, kjer ležijo temveč vse velike in majhne povezave z drugimi točkami in meridijani po telesu. Ko se enkrat med terapijo vzpostavi ta krogotok in povezava točk, posameznik zlahka čuti neko nenavadno gibanje in pulziranje po telesu.

BOLEČINA

Zdravniki TKM pri vbadanju iglic ne uporabljajo besede bolečina, saj imajo za občutke pri akupunkturi vsaj štiri različne besede, ki jih v naš jezik niti ne moremo prevesti. Prisoten je lahko občutek rahlega gomazenja, pulziranja, pretakanja kar nakazuje, da se je po meridijanih začela premikati energija Qi. Prestrašimo se torej občutka energije, ki kroži, občutka življenja v nas, saj je očem skrit in nepoznan. Najboljši nasvet dr. Cheng Pinga iz ordinacije Dao TKM v Ljubljani je, da »že na samo terapijo pridite bolj umirjeni, med terapijo pa se skušajte čim bolj sprostiti tako, da si pomagate z globokim dihanjem. Ko boste začutili pretakanje energije na vam nepoznani način, se tega razveselite, saj je to tudi znak, da se je v telesu začel proces samozdravljenja.«

Ali ste vedeli: Tudi TKM se znotraj svojega sistema deli na razna specialistična področja kot je ginekologija, akupunktura, zeliščarstvo, diagnostika ipd. vendar še vedno človeka obravnava celostno. Sam študij zajema 5 let, s stažiranjem začnejo študenti že v prvem letniku. Poleg predmetov TKM imajo skozi vsa leta študija tudi predmete zahodne medicine, predvsem anatomijo in fiziologijo, vendar pa ohranjajo svoj celosten pristop, ki zajema človekov fizični, čustveni in duševni aspekt!

Članek je izšel v reviji Bodi zdrava meseca Decembra 2018.
Naslednja objava sledi v mesecu Februarju 2019.