Neplodnost je v modernih družbah postala pogosta težava, saj naj bi po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) zajemala kar 80 milijonov parov, kar pomeni vsak deseti par. Vzrokov neplodnosti je po mnenju strokovnjakov vedno več, velikokrat pa vzrok ostane nepojasnjen. Tradicionalna kitajska medicina (TKM) pri zdravljenju neplodnosti vključuje še ostale dejavnike, ki jih zahodna medicina pogosto zanemarja in tako poleg najbolj očitnega problema išče še druge, globlje vzroke.
Vzroki za neplodnost so pri TKM razdeljeni v tri osnovne skupine. V te spadajo sindromi primanjkljaja oz pomanjkanja, sindromi stagnacije in sindromi notranje Vročine
• Sindrom primanjkljaja oz pomanjkanja preprečuje hormonskemu sistemu, da bi pravilno vplival na spolne in reproduktivne funkcije organov.
• Sindrom stagnacije pa kljub pravilnemu hormonskemu delovanju in sposobnosti na odzivanje hormonov preprečuje reproduktivnim organom normalen odziv na hormone. To vpliva na normalno cirkulacijo, saj jo zavira.
• Sindrom notranje Vročine je lahko povezan z okužbo ali vnetnim procesom, kar povzroči slabšo kvaliteto sperme ipd. in lahko vodi do moške neplodnosti. Pri ženskah so to lahko razne ginekološke okužbe in vnetja, ki prav tako lahko vodijo do neplodnosti.
Ledvice in Jetra
V TKM se na diagnostičnem posvetu velikokrat omenjata tudi 2 organa, Ledvice in Jetra. Le ta se v TKM nanašata na različne sisteme v telesu in ne nujno na sam fizični organ. Primanjkljaj ledvične energije Qi je lahko posledica prirojenega stanja, prekomerne spolne aktivnosti, ponavljajočih se spontanih splavov ali bolezni. Ločiti moramo med pomanjkanjem ledvične Yin in ledvične Yang energije.
• Simptomi pomanjkanja ledvične Yang energije Qi: pozni cikli ali amenoreja, pomanjkljiva ali temno obarvana menstrualna kri, nizek libido, občutek hladu v spodnjem delu trebuha, voden in obarvan izcedek, vrtoglavica, tinitus, šibkost spodnjega dela hrbta itd.
• Simptomi pomanjkanja ledvične Yin energije Qi: kratki cikli ali podaljšana menstruacija, svetlo obarvana menstrualna kri, občutek vročine na dlaneh in stopalih, nespečnost, zamegljen vid, povišan srčni utrip, suha koža in suhost vagine itd. Stagnacija jetrne energije Qi: Dolgotrajni stres ali potlačena negativna čustva ovirajo nemoten potek jetrne energije vzdolž jetrnega meridijana. To povzroča blokade pri hranilnosti reproduktivnega sistema in posledično lahko vodi v neplodnost.
• Simptomi jetrnega zastajanja po TKM: neredni menstrualni ciklusi, opazni simptomi pred ciklom kot je bolečina v trebuhu, občutljivost dojk, zaprtje, nihanje razpoloženja, nagnjenost k vzdihovanju ali globokim vdihom itd.
Kri
Zastana kri je oboje, rezultat in hkrati vzrok patoloških stanj. Med razmerami, ki lahko povzročijo zastoj krvi, so dejavniki Hlad, Vročina, zamaščenost jeter, pomanjkanje splošne vitalne energije, razne poškodbe itd. Krvni zastoj neposredno povzroči oviro za nemoteno delovanje reproduktivnega sistema in s tem tudi nezmožnost zanositve. V to kategorijo pogosto sodijo ženske z diagnozo endometrioze.
Pomembna je prava diagnoza
Vzrokov za neplodnost je po TKM še več, na primer prekomerno kopičenje vlage in sluzi v telesu itd. Zato je izjemno pomembno, da nam pravilno diagnozo postavi izobraženi in izkušeni zdravnik TKM ter nas nadaljnje vodi z nasveti in terapijami do željenega rezultata – zanositve.
Potek in zdravljenje ter tudi število terapij je zelo odvisno od diagnoze, ki jo postavi zdravnik TKM. Zdravljenje je vedno prilagojeno posamezniku, zato se pri ženskah upoštevajo menstrualni ciklusi in predvsem čas ovulacije. Včasih terapija vključuje oba partnerja, včasih samo enega. Terapije se lahko izvajajo tedensko, približno 2 terapiji na teden ali pa mesečno (3 krat), glede na ovulacijo.
Med najbolj uspešne vrste terapij po TKM spadajo akupunktura, zeliščna medicina, moksibustija, prehrana, aurikuloterapija.
Nekaj nasvetov s področja prehrane
Zahodna prehrana kategorizira živila glede na vsebnost vitaminov in mineralov. Prav tako TKM, le da TKM gleda tudi na energijske lastnosti živil in njihov vpliv na spolno ravnovesje. Vloga hrane je, da neguje notranje organe, da lahko optimalno delujejo. V splošnem deli TKM živila glede na 4 lastnosti (mrzlo, vroče, toplo, hladno) ter 5 okusov (grenak, kisel, sladek, pekoč, slan). Pomanjkanje hranilnih snovi se lahko kaže kot šibek menstrualni tok, zato je bistveno, da se poveča vnos lokalne, organsko pridelane rdeče, vijolične in temno zelene hrane. Priporočila: robide, maline, granatno jabolko, pesa, zeleno in rdeče zelje, sladki krompir, spirulina, bučna semena, lanena semena, fižol, organsko meso, školjke in ostrige, lanena/ribja olja, kokos, slive, šitaki gobe, grah, rjav riž, rž, mandlji, lešniki, orehi, sončnična semena, divje ribe, jajca proste reje.
Čemu se izogibati?
Za optimalno plodnost je potrebno omejiti ali se popolnoma izogibati izpostavljenosti težkim kovinam, antibiotikom, hormonom, konzerviranim živilom, predelani in beljeni hrani, hladni hrani in pijačam, sladoledom in zmrznjenim jogurtom, rafiniranim oljem, velikim ribam (tuna), alkoholu, kavi in cigaretam, močno odišavljenim kopalnim oljem, močnim losjonom in parfumom.
Tihi ubijalec pa je kot še pri marsikateri drugi težavi – STRES! Poleg prehrane je pomembno tudi spremljanje ravni stresa. Ena najpogostejših težav, ki zavira spočetje, je neobvladljiva raven čustvenega, fizičnega in kemičnega stresa. Da podpremo jetra in zmanjšamo stres je v prehrano dobro dodati kurkumo, baziliko, kardamom, drobnjak, koriander, koper, česen, pomarančne lupine, janež in timijan.
Izbira organsko pridelane hrane in zdrav življenjski slog sta najpomembnejša stvar, ki jo lahko naredite sami za povečanje plodnosti. Vzemite si čas za izbiro hrane in jejte premišljeno. Vključevanje akupunkture in kitajske zeliščne medicine pa poleg prave izbire hrane pomaga ustvariti ravnovesje, ki tako pomaga pomaga izboljšati plodnost.