revija Maja: Mravljinčenje rok in prstov

Dr. Cheng, lepo pozdravljeni!

Star sem 38 let in pred približno 4 leti so se mi začele občasno pojavljati mravljinčaste roke in prsti. Po poklicu sem inštalater tako, da je moje delo tudi precej težko zaradi prisilne drže. Mravljinčaste in omrtvičene roke imam predvsem ponoči, zaradi česar se tudi pogosto prebujam. Na slikanje ali do kakšnega zdravnika še nisem šel. Ali mi lahko pomaga kitajska medicina? Težave se namreč stopnjujejo, občasno me boli tudi vrat in hrbet. Ostalih večjih težav nimam, mogoče bi omenil le še poškodbe zaradi različnih športnih aktivnosti, vendar nič hujšega. Hvala za nasvet. Marko

G. Marko, lepo pozdravljeni!

Težave, ki jih omenjate, imajo lahko različne vzroke. Morda so povezane z vašim delom, kjer je problem hrbtenica in nepravilna drža. Nepravilna drža, ki pritiska na živec, lahko povzroči nepretočnost meridijanov, še posebej v zgornjem vratnem delu hrbtenice, posledica pa so mravljinci v rokah. Zadevo dodatno poslabša izpostavljenost vetru, ki je eden od patogenih vplivov iz okolja, ki se mu je dobro izogniti, saj posledično ustvari primanjkljaj krvi in s tem povezane splošne energije, oboje pa pušča vpliv na vranici in jetrih.

Bodite pozorni na to, da ne utrujate vratu s tem, da ga dalj časa zadržujete v enem, napetem položaju. Pri odpravi tovrstnih težav lahko veliko pomagajo določene fizične aktivnosti:

1.) Nežno premikanje glave v vseh smereh.

2.) podrgnete dlani, da ustvarite toploto med dlanmi in si ogrevate vratni del, posebej si zmasirate akupunkturno točko GB20 (feng chi) na obeh straneh vratu.

3.) masaža točk na hrbtni strani dlani, in sicer v toči med dvema prstoma: med kazalcem in sredincem za križ ter med sredincem in prstancem.

Pri prehrani je tudi treba paziti, da jeste toplo hrano in vroča živila, da se izogibate hladnim pijačam in preveč surovi hrani. Ena jed, ki bi si jo lahko pripravili, so na primer, popečena nemastna svinjska rebra – Kitajci imamo rek, da kar ješ, tisti del sebe krepiš. Rebra narežete na manjše kose ter v osoljeni vodi kuhate, dokler niso skoraj kuhana. Posebej na olju popečete zdrobljen česen z malo soli, sladkorja, kisa in drugimi začimbami ter malo vina ali drugega alkohola. Temu dodate meso in skupaj popražite, dokler ni meso povsem skuhano.

Toplota dobro dene vranici, ki zaradi izčrpanosti ponavadi ustvarja vlago v telesu. Če se to dogaja tudi vam, bi pokazal pregled v naši ordinaciji oz pri izkušenem kitajskem zdravniku. Če je v telesu poleg vlage prisoten še hlad, je priporočljiva kopel za noge z divjim pelinom. Za izločanje vlage bi bilo dobro uživanje čaja iz jobovih solz in kitajskega gloga. Sicer pa bi s kitajskimi zelišči lahko okrepili kri in energijo. Primerni zeliščni formuli bi bili lahko na primer Angel Form (Ba zhen) in Middle Form (Bu zhong yi qi).

Pomagala bi tudi moksibustija, in sicer bi si lahko ogrevali vratni in ramenski predel. Dobro bi bilo tudi masirati akupunkturno točko SJ 5 (wai guan), ki pomaga pri odpiranju nepretočnih meridijanov in lajša bolečine.

Če se ponoči prebudite zaradi mravljincev, mravljince lahko odpravite tako, da roke podrgnete. Če pa so bolečine v hrbtu pogoste, pa bi bilo dobro, da pridete na nekaj terapij akupunkture v kombinaciji z ventuzami. To bi zagotovo odpravilo bolečine.

ALI STE VEDELI: Kitajci običajno premikajo glavo v smereh, kakor da bi z glavo hoteli narisati pismenko za riž , vaja se izvaja v šestih korakih, tako da glavo vlečete:

1. od levo zgoraj desno navdzol
2. od desno zgoraj levo navzdol

3. od zgoraj navzdol
4. od leve proti desni
5. od desno zgoraj levo navzdol
6. od levo zgoraj desno navzdol