Spoštovani dr. Cheng!
Star sem 43 let. Zadnje tri leta imam vsako jesen oz, ko se temperature spustijo enak problem. Vsakič me uščipne v križu tako, da sem za nekaj dni skoraj nepokreten. Ker sčasoma bolečina mine se še nisem odločil, da grem do zahodnega zdravnika. Rad bi odkril vzrok moje težave in tudi nasvet za akutno stanje. Drugače sem zdrav, sem oče dveh majhnih otrok, rad športam vendar zaradi pomanjkanja časa, premalo. Hvala za nasvet! Dejan iz MS
Lepo pozdravljeni, Dejan!
Predlagam, da najprej preuredimo stavek v vašem opisu in sicer »Rad športam vendar zaradi pomanjkanja časa, premalo« v Rad športam, zato si vsak dan namenim pol ure časa za svoje telo!Gibanje je za vas še posebej pomembno. Tukaj ne mislim, da morate postati vrhunski atlet vendar pa bi si morali vzeti vsak dan nekaj časa vsaj za raztezne vaje. Zelo vam priporočam izvajanje jogijske vaje, ki ji pravimo »Most« (ležite na hrbtu, kolena pokrčite in dvignite medenico) ter vajo »Letenje« (ležite na trebuhu ter dvignite v zrak noge in roke ter jih nekaj časa držite v zraku).
Nič niste napisali kako ste si lajšali bolečine? Sam bi vam v takem primeru predlagal nekaj obiskov akupunkture, ki je pravzaprav naraven analgetik, v vašem primeru še posebej v kombinaciji z vakuumskimi kozarci ali ventuzami. Prav tako si na boleči predel dobro vmasirajte Olje žafranike, ki vsebuje kombinacijo toplih in hladnih zelišč, kot je kafra, citronela, cimetovi listi in podobno. Preko noči si lahko za 12 ur prilepite tudi zeliščni trak Brown plaster, ki prav tako ublaži bolečino. Predvsem morate biti pazljivi, da je vaš ledveni del vedno dobro zakrit. Govorim o preventivi.
Križ je vaša šibka točka, tako da morate biti nanj vedno pozorni, tudi ko ste v poletnih mesecih v toplih krajih. Vsakič, ko pridete iz morja, se preoblecite v suha oblačila ter poskrbite, da veter ne prodre v vaše telo. Enako velja kadar je v ozračju veliko vlage. Vlaga, hlad ter veter se namreč hitro ujamejo v telo in povzročajo težave. Še posebej bodite pozorni na vse večje sklepe v prehodnih obdobjih, saj takrat zlahka pozabimo na potrebe našega fizičnega telesa. V akutnem stanju si masirajte tudi akupresurno točko LI 4 ter še posebej znano protibolečinsko točko, ki se imenuje Yao tong Xue ali Lumbar Pain Point in leži med prstancem in mezincem na sredini v vdolbinici.
Ali ste vedeli: V TKM boleče predele nikoli ne hladimo temveč ogrevamo. Izjema je le akutno stanje, kjer je prisoten vnetni proces, kot je vročina na dotik ali močno zatekanje. Zakaj boleči predel segreti? Ker toplota pospešuje cirkulacijo in hitrejše razprševanje ujetih toksinov in patogenih iz telesa, s čimer dosežemo ne samo hitrejše okrevanje temveč tudi protibolečinski efekt!