Dr. Cheng, lepo pozdravljeni!
Stara sem 38 let in pozimi imam vsako leto izredno suho kožo, predvsem na rokah. Če si jih ne mažem s kremo vsaj trikrat na dan, mi tako razpoka, da imam čisto krvave. Tudi ustnice imam zelo suhe in mi včasih razpokajo. Tudi oči so suhe. Zelo me moti tudi suha koža na obrazu, sicer pa se pojavlja po vsem telesu. Tako je vsako zimo, čeprav se mažem s kremami. Zdi se mi, da problem izvira od znotraj, saj kreme samo za kratek čas olajšajo stvar. Kako na to gleda tradicionalna kitajska medicina? Hvala za odgovor. Tjaša
Ga. Tjaša, lepo pozdravljeni!
Zima je mrzel in precej suh letni čas. V tem času vlada element Vode in v vašem primeru je težava ravno v primanjkljaju Vode in telesnih tekočin. Mraz namreč povzroči izgubo vlage. Še posebej je to pogost pojav pri starejših ljudeh ter pri ljudeh, ki jim vlada primanjkljaj vitalne energije Qi ter Krvi. Pri vas gre verjetno za drugo, saj ste tudi še precej mlada. Energija po ožilju pošilja kri in kadar omenjenih elementov primanjkuje se to rado pokaže na koži, suhih očeh, pojavi se lahko srbečica itd. Po drugi strani pa je vaša težava lahko povezana tudi s pomanjkanjem spanca (o tej vaši navadi niste nič napisali) ali diabetesa, težav s ščitnico…vse to so namreč lahko vzroki za suho kožo.
Če ste tudi bolj zaprti in težko redno odvajate blato je to potrditev, da telesu primanjkuje vitalne energije in krvi. Če pa imate bolj mehko ali tekoče blato, gre v prvi vrsti za pomanjkanje energije in prebitek vlage v telesu. Preobilica vlage onemogoča dobro cirkulacijo in zamaši poti, kanale in meridijane.
Kot tretja možnost obstaja pomanjkanje Yang energije v telesu. Yang je močna, sončna, moška energija, ki je aktivna in spodbuja gibanje. Kadar je Yanga premalo se vse v telesu upočasni, kar seveda vpliva na samo stanje kože. Vsi omenjeni vzroki lahko pripeljejo do tega, da koža izgubi hranila ter s tem tudi prožnost.
Svetujem vam, da izberete zdrav in uravnotežen življenjski slog kot je redno gibanje, zdrava prehrana, čas za počitek in regeneracijo ter da si zagotovite kvaliteten spanec. Tudi na zabavo ne pozabite, saj veste, smeh je pol zdravja.
Koža je po TKM povezana s Pljuči, zato priporočam, da jeste v sezoni mandarine, pomaranče, hruške, na sploh čim več sadja in zelenjave. Tudi meso v zmernih količinah. Na Kitajskem so za kožo zelo priljubljena jed bele gobe ali beli uheljčki (yin’er) ter posušeni cvetovi magnolije (baihe).
Pri tuširanju bodite pozorni, da ne uporabljate preveč tople ali vroče vode ter vedno po tuširanju kožo navlažite s primerno kremo. Pijte dovolj vode, ki naj ne bo mrzla, pazite tudi da ne pomivate posode z mrzlo vodo, saj hlad še bolj zapira lojnice in s tem povzroča več težav s kožo.
Priporočam redni obisk parne savne, sploh v času zime. Imejte urejen tudi vaš čustveni svet in se ne jezite preveč. Zelo pomembno je namreč zdravo čustvovanje, stabilno, brez nepotrebnih nihanj.
Da bo spanec čim bolj kvaliteten si lahko pred spanjem naredite kopel za noge. Temperatura naj bo koli 40 stopinj, namakajte jih vsaj 20 do 30 minut in vzdržujte temperaturo z dolivanjem vroče vode. Obenem pa si privoščite še kozarec toplega mleka z žlico medu.
Nekaj časa jemljite zeliščno formulo Pogonis (Mai wei di huang) ali pa Calm Skin (Qing du zhi yang).
Pri akupresuri stimulirajte točki SP 10 (xue hai) ter LI 11 (qu chi). Akupresuro je potrebno izvajati redno in vsak dan vsaj 2 krat po nekaj minut. Pritiski morajo biti globoki, da se točka začuti in ne le nežno gladenje kože, saj s tem ne dosežemo bistvenega rezultata.
ALI STE VEDELI: Točka SP 10 ali Xue hai se v prevodu imenuje Točka Krvi in leži nad kolenom. Je zelo znana točka, ki se uporablja kadar so prisotne težave s kožo, od suhe kože do resnejših težav kot so ekcemi itd. Prav tako je to točka, ki uspešno pomaga pri najrazličnejših ginekoloških težavah, kot je izostanek menstruacije, neredna menstruacija, močni krči in bolečine pri menstruaciji ter na splošno za vse težave povezano s krvjo. Lahko bi ji rekli kar točka za ženske!