Šisandra – zelišče petih okusov, ki podaljšuje življenje

Schisandra chinensis ali po kitajsko wǔ wèi zi (五味子) je prva rastlina, ki bi jo zdravniki tradicionalne kitajske medicine (TKM) uporabili za okrevanje po hujši bolezni ali operaciji. Zel je bila prvič omenjena v Klasiki zeliščne medicine (Shénnóng Běn Cǎo Jīng) v 1. stol. n.št., tako da z zagotovostjo lahko trdimo, da je šisandra v TKM prisotna več kot 2000 let. V Klasiki je napisano, da podaljšuje leta življenja brez staranja.

Kitajsko ime wu wei zi pomeni jagoda petih okusov. Šisandra je edino zelišče v kitajski medicini, ki vsebuje vseh pet okusov. Ovoj jagode je sladek, meso jagode je kisel, semena so pekoča in grenka in zdravilni tonik, ki se dela iz njih, je slankast. Če zelišče vsebuje vseh pet okusov, pomeni da hrani vseh pet elementov v telesu: zemlja, kovina, voda, ogenj in zrak. Kar pa pripomore k zdravljenju celotnega telesa.

Šisandra krepi pljučni qi oziroma energijo. Lahko jo uživamo ob prehladih in kašlju, saj pomaga sprostiti napetost v prsnem košu. Stanjša sluz v pljučih, tako da jo lahko lažje izkašljujemo. Ker so pljuča odgovorna za imunski sistem v telesu, krepi odpornost organizma. Blagodejno deluje tudi na kožo, še posebej pri dolgotrajnih težavah, kot je luskavica ali ekcem. Krepi jetra in jih čisti, tako čisti toksine iz celotnega organizma. Zaradi teh lastnosti je odlična pri dolgotrajnem zdravljenju s kemičnimi zdravili in obsevanju telesa ter pri zastrupitvi s težkimi kovinami. Ker so jetra povezana z očmi nam pomaga tudi zbistriti pogled. Nekateri uživajo jagode tudi za krepitev jeter pri hepatitisu. Zaradi velikega števila antioksidantov in detoks učinka, jo veliko uporabljajo rakavi bolniki.

Zelišče krepi in tonificira ledvica, zato nam pomaga pri krepitvi energije in življenjske vitalnosti, ki nam je velikokrat primanjkuje po boleznih in raznih operativnih posegih. Zaradi krepitve ledvic je šisandra znan afrodiziak za moške in je sestavni del naravnih viager. Ker pa vpliva tudi na krčenje maternice, jo kot afrodiziak uporabljajo tudi ženske. Uporablja se jo tudi pri menopavzalnih težavah, še posebej pri prekomernem potenju ter pri osteoporozi. Ne sme pa se je uporabljati v nosečnosti, razen pod strogim zdravniškim nadzorom pri porodu, ravno zaradi učinka krčenja maternice.

Predvsem šisandra slovi po tem, da tonificra srce in vpliva na centralni živčni sistem in s tem pomirja telo. Posledično zmanjšuje stres ter zdravi prizadetost telesa zaradi daljšega izpostavljanja stresu. Uporabljajo jo pri zdravljenju depresije in tesnobe. Pomaga zdraviti vse težave s kardiovaskularnim sistemom. Uživa se tudi ob nespečnosti, vrtoglavicah, raznih vnetjih v telesu in za nižanje krvnega sladkorja. Raziskave so pokazale, da lahko blaži hiperaktivnost in posledice Alzheimerjeve bolezni.

Šisandra kinesis je ovijalka, ki raste v gozdovih in na rečnih bregovih v severni in vzhodni Kitajski (Mandžuriji) ter v vzhodni Rusiji. Tudi v Rusiji je pomemben del medicine. Ruski lovci jo radi uporabljajo na daljših pohodih in pravijo, da ko uživajo njene jagode, ne potrebujejo toliko hrane ter da jim krepi vid ponoči. Šisandra dozori jeseni, velikokrat pa jo poberejo po prvi zmrzali, saj tako zadrži bolj sladkast okus.

Iz šisandre se prideluje vino, zdravilni toniki, sokovi, lahko pa se jo uporablja za čaj. Vendar pa kot pri vsakem zelišču, moramo biti s šisandro previdni. Nekateri jo lahko jedo vsak dan nekaj let, drugim pa lahko že krajše obdobje jemanja poruši še tisto ravnovesje v telesu, kar ga je bilo. Vedeti je treba tudi s katerimi zelišči se lahko kombinira za pravi učinek. Zato se pred uporabo šisandre vedno posvetujte z vašim zdravnikom tradicionalne kitajske medicine.