Jesenski čas je po tradicionalni kitajski medicini čas pljuč, ko vlada element Kovine. To pomeni, da jim moramo takrat priskrbeti optimalno podporo, saj se v naše telo z vdihavanjem zraka prek zunanjega okolja kaj hitro naselijo neprijazni dejavniki. Okrepljena pljuča se jih lahko ubranijo, kadar pa so šibka, nas doleti prehlad ali kakšno drugo obolenje dihal. Meridijan pljuč se izteka v nos, zato nam oslabljena in šibka pljuča vedno dajejo opozorilne znake z izcedki iz nosa. Po tradicionalni kitajski medicini (TKM) v osnovi ločimo dva tipa prehladnih obolenj, ki sta povezana z vdorom zunanjih patogenih dejavnikov v telo.
Prvi tip je tip, ki ga imenujemo VETER – MRAZ
Veter in mraz sta prevladala v našem telesu, zato nas lahko spremljajo glavobol, mrzlica, bel nosni izcedek in kašelj. Jezik je bled, s tanko belkasto oblogo, imamo tudi občutek teže ali bolečine v udih. Spremljata nas tudi splošna šibkost in utrujenost. Patogene organizma iz telesa lahko izločimo tako, da spodbudimo potenje, uživamo veliko tople vode in zeliščnih čajev. Obroki naj bodo lahki in večkrat na dan, primerne so tudi razne zelenjavne juhe.
Nasvet 1: Potenje lahko spodbudimo tako, da popijemo 2dcl zelo tople vode, nato popijemo črno kavo brez sladkorja in mleka in takoj po kavi še 3dcl zelo tople vode. Telesu tako omogočimo odpiranje por, začne se proces razstrupljevanja in izločanja ter potenja.
Nasvet 2: Priporočena živila pri tipu veter – mraz so predvsem ingver (čaj iz sveže korenine), sladki koren, cimet, bazilika, šalotka, repa.
Nasvet 3: Čaj za potenje si lahko pripravimo tudi iz ene limone, kajenskega popra in medu. Vse sestavine dobro prevremo, vsaj 10 minut. Popijemo lahko dve skodelici omenjenega čaja na dan.
Drugi tip je tip, ki ga imenujemo VETER – VROČINA
Pri tipu veter in vročina nas spremljata povišana telesna temperatura (čez 38 stopinj) in vneto grlo, nosni izcedek je rumenkaste barve. Prisotni so občutek suhosti ust, kašelj, pekoče ali razdraženo grlo. Jezik je rumenkast, s tanko oblogo. Izogibati se moramo težki in mastni hrani, tudi morski hrani (školjkam) ter močnemu kisu (vinski kis).
Nasvet 1: Priporočena živila pri tipu veter – vročina so predvsem peteršilj, meta, cvetovi krizantem, zelje, hruške in jabolka, tudi ožep.
Nasvet 2: Sok iz sveže stisnjenih hrušk (2 do 3) in sok iz sveže stisnjene grenivke. Sokovi naj bodo topli oziroma sobne temperature, nikakor iz hladilnika.
Nasvet 3: Čaj iz cvetov krizanteme pripravimo tako, da 5 cvetov prelije z 3dcl vrele vode. Pustimo, da se malce ohladi in ga pijemo po požirkih. Pripravimo si g lahko dvakrat na dan. Cvetove pustimo namočene ves čas pitja čaja. Enako velja za metin čaj. Meta in krizanteme spadata med hladna ali Yin zelišča, ki pomirjajo in izganjajo pretirano vročino iz telesa.
Kašelj in TKM
Tudi kašelj je lahko zelo neprijeten in pljuča dodatno izčrpa. Če kašljate si vsak dan pripravite čaj iz pomarančnih laskov. Pomaranče olupite in previdno postrgajte vse bele nitke. Razporedite jih po papirju, da se lepo osušijo. Eno čajno žličko (približno 10g) laskov oziroma nitk pustite, da pet minut vrejo v vodi, nato še topel čaj uživate dvakrat na dan. Ponavljajte, dokler se stanje kašlja ne izboljša.
Naj vas ne zebe
Kadar nas zebe obstaja velika verjetnost, da se nas bo lotil prehlad, saj so takrat žilice v nosu stisnjene. Posledica tega je zmanjšan dotok hranil v bele krvničke, ki se borijo proti okužbam. Za boljšo odpornost poskrbimo tako, da smo vedno dovolj oblečeni, da uživamo dovolj vitamina C in smo primerno športno aktivni (med 30 in 60 minut hoje na dan, ne glede na vremenske razmere). Sprehod naj bo sprostitven, v naravi ali parkih, in ne hoja po mestu po raznih opravkih.
Če imate kakršnakoli vprašanja, imate slabši imunski sistem, hitro zbolite in dalj časa okrevate in so prehladi postali že kronične narave, smo za vas na voljo v naši ordinaciji na Savski vesti 10 v Ljubljani. Za termin nas pokličite na telefonsko številko 031 766 888, z veseljem vam bomo pomagali na poti do zdravja, ki si ga zaslužite!
Vedno na vaši strani!
Ekipa Dao TKM