Marec je mesec prebujanja narave in dviga energije vetra, ki je v tradicionalni kitajski medicini (TKM) povezan z elementom lesa, organoma jeter in žolčnika. Veter je eden izmed šestih zunanjih patogenih ali škodljivih vplivov (poleg mraza, vročine, vlage, suhosti in ognja) in velja za enega najbolj premetenih dejavnikov, saj lahko hitro prodre v telo in povzroči različne težave.
V tem članku bomo raziskali, kako veter vpliva na naše zdravje, katere težave lahko povzroči, ter kako ga s pomočjo TKM izgnati iz telesa in preprečiti njegov škodljivi vpliv.
Kaj pomeni veter v telesu po TKM?
V TKM veter predstavlja dinamično in nenadzorovano energijo, ki lahko hitro spremeni stanje telesa. Je nepredvidljiv, nestabilen in premikajoč ter pogosto napade zgornji del telesa. Veter lahko prodre skozi kožo, nos in usta ter povzroči težave v mišicah, sklepih in notranjih organih. Pogosto se povezuje s prehladi, alergijami, glavoboli in bolečinami v sklepih.
Kako se veter naseli v telo?
Po kitajski medicini veter vstopa v telo predvsem skozi:
Vrat in zatilje – zato je pomembno, da v hladnih in vetrovnih dneh nosimo šal.
Kožo in pore – veter lahko povzroči mrzlico in napetost v mišicah.
Dihalne poti – suh ali hladen veter lahko draži pljuča in povzroči kašelj.
Težave, ki jih povzroča veter
Veter se pogosto združi z drugimi škodljivimi vplivi in povzroči različne sindrome, kot so:
Kombinacija veter-mraz – simptomi vključujejo kihanje, zamašen nos, mrzlico, otrdelost vratu in bolečine v telesu.
Kombinacija veter-vročina – povzroča vneto grlo, vročino, pordele oči in občutek vročine v telesu.
Kombinacija veter-vlaga – lahko privede do togosti sklepov, težkega telesa in vrtoglavice.
Veter v jetrih – povzroča vrtoglavico, tresavico, migrene in celo težave s krvnim tlakom.
Kako s pomočjo TKM pregnati veter iz telesa?
Akupresura in akupunktura
Za zdravljenje vetra se v TKM uporabljajo določene akupresurne in akupunkturne točke, ki pomagajo sprostiti telo in pregnati patogeni vpliv. Točke masirajte s kožnimi, globokimi pritiski nekaj minut, akupresuro lahko ponovite večkrat na dan. Pri izvajanju akupunkture zdravnik Wang iz ordinacije Dao TKM prilagodi terapijo posamezniku in vključi v zdravljenje vse vzroke, ki neravnovesje povzročijo. Poleg lajšanja simptomov je zdravljenje usmerjeno tudi v krepitev oslabljenih organov in dvigu splošne vitalne energije, ki telesu povrne moč samozdravljenja.
Najpomembnejše točke so:
Feng Chi (GB20) – nahaja se na zatilju in pomaga pri glavobolih ter sproščanju vetra.
He Gu (LI4) – točka na roki, ki lajša simptome prehlada in spodbuja cirkulacijo.
Tai Chong (LV3) – pomaga uravnavati energijo jeter in preprečuje napetost ter jezo.
Bai Hui (GV20) – krepi vitalno energijo in umirja notranji veter.
Moksibustija
Moksibustija je terapija, pri kateri se uporabi kitajski divji pelin zvit v obliko cigare, s katerim ogrevamo določene predele telesa. S tem se poživi krvni, limfni in energijski pretok, kar olajša telesu izgnati iz telesa škodljive vplive. V primeru vetra se lahko moksibustija uporabi na predelu trebuha, okoli popka ter tudi na zgoraj omenjeni točki LI4, ST36 ter na predelu hrbtenice, kjer poteka meridijan (energijski kanal) mehurja.
Zelišča, ki pomagajo proti vetru
Proti vplivu vetra pomagajo:
Kamilica – pomirja prebavni trakt in sprošča napetost.
Ginseng – krepi vitalno energijo in pomaga pri oslabelosti zaradi vetra.
Pelin – uporablja se v moksibustiji za segrevanje telesa in izgon mraza.
Prehrana, ki ščiti pred vetrom
V času, ko je energija vetra najmočnejša, je priporočljivo uživati topla, hranljiva živila, kot so:
Topli čaji (ingverjev, cimetov, korenčkov)
Kuhane jedi (juhe, enolončnice, kaše)
Živila, ki krepijo jetra: zelena listnata zelenjava, kisla hrana (limona, jabolčni kis), oreščki in semena.
Aurikuloterapija
Aurikuloterapija (ušesna refleksoterapija) pomaga pri uravnovešanju telesa, saj so na ušesu točke, povezane z vsemi organi. Točke za umirjanje vetra so tiste, ki vplivajo na jetra in živčni sistem. Zrnca, ki jih prilepi zdravnik TKM lahko ostanejo na ušesu 4 dni in se večkrat na dan masirajo s pritiski. Točke, ki so boleče nakazujejo na zastoje, zato jim lahko posvetimo več pozornosti pri izvajanju masaže. Po določenem času točke več ne bolijo.

Marec prinaša dvig energije vetra, kar lahko vpliva na naše zdravje. Po tradicionalni kitajski medicini je veter povezan z jetri in žolčnikom ter lahko povzroča različne težave, kot so glavoboli, vrtoglavica, prehladi in bolečine v sklepih. S pomočjo akupresure, akupunkture, moksibustije, primerne prehrane in zelišč lahko uravnovesimo telo in preprečimo škodljive vplive vetra.
Ne pozabimo, da je preventiva najboljša medicina – zaščitimo se pred vetrom, ohranjajmo toploto telesa in podpirajmo jetra z ustreznimi prehranskimi in terapevtskimi pristopi.
Če imate kakršnakoli vprašanja glede zdravljenja s tradicionalno kitajsko medicino smo za vas na voljo v naši ordinaciji na Savski vesti 10 v Ljubljani. Za termin nas pokličite na telefonsko številko 031 766 888, z veseljem vam bomo pomagali na poti do zdravja, ki si ga zaslužite!
Vedno na vaši strani!
Ekipa Dao TKM