Vlaga: neznana zahodni medicini, v TKM pomemben koncept

Pretirana vlažnost v telesu pomeni presežek elemenita Yin. Notranji vzork za nastajanje prekomerne vlage sta pomanjkanje vitalne energije Qi in dinamičnega elementa Yang.

V TKM je vranica skupaj s trebušno slinavko zelo pomemben organ. Rečemo, da je vranica Yin organ in skupaj z želodcem, ki je Yang, zagotavlja pridobivanje energije iz hrane. Vranica tega ne opravi, če sama nima dovolj energije, in takrat zlahka nastane vlaga.

Kaj pomeni vlaga v TKM in kaj jo povzroča?

Vlaga blokira naravni pretok vitalne energije Qi in krvi, pretok Yina in Yanga. V predelu trebuha ustvari “močvirje”, ki fermentira. Napihnjen trebuh, spahovanje, pomanjkanje apetita in slaba prebava so nekatere manifestacije tega močvirja v predelu trebuha in začne se hrepenenje po izdelkih, ki še dodatno proizvajajo vlago.

Ker je vranica eden naših glavnih virov energije, je ob pojavu simptomov vlage pomembno prilagoditi prehrano, dokler je to potrebno.

Največje težave vranici povzročajo neredne prehranjevalne navade, kot je izpuščanje zajtrka ali uživanje »napačnih« izdelkov. Vranica ima rada običajno toplo hrano. Najbolje se je izogibati hladni hrani ali pitju veliko vode med jedjo. Prenajedanje, nepravilno žvečenje, hitenje s praznjenjem krožnika so tudi vzroki za oslabitev energije vranice. Preveč hrane, bogate z maščobami, glutenom in sladkorjem, lahko povzroči blokado in neprebavljena hrana se začne nabirati v ‘močvirju’.

Z vranico sta povezani čustvi zaskrbljenosti in pretirano razmišljanje

Po teoriji TKM vsakemu organo pripadajo tudi določena čustva. Vranica je elemenz Zemlje in zanjo je značilno, da se v primeru nizke energije pojavi pretirana skrb in razmišljanje. V današnji družbi in tempu dela ter obveznostih je že skoraj neizogibno, da je njena energija ves čas na preizkušnji.

Na vranico močno vpliva delo, ki zahteva veliko možganskega napora. Ko energija vranice ni zadostna, se običajno najprej pokažejo težave s prebavo. Blato je bolj lepljivo, velikokrat nastopi driska. Po TKM sta to logični posledici napora možganov, učenja pred izpiti in hkrati izraz zaskrbljenosti. Dobra stvar vranice je, da si lahko razmeroma hitro tudi opomore, še posebej, ko je telo v splošnem dobrem zdravju in skrbi ne trajajo predolgo časa. A dandanes imamo velikokrat dolgotrajne skrbi: otroci, družinske težave, denarne skrbi, kariera… V tej zahtevni družbi se od vranice precej zahteva in je prevčekrat na preizkušnji.

vranici škoduje preveč skrbi

Kako poskrbeti za vranico in kako prepoznati kopičenje vlage v telesu?

Vlaga je lahko nevidna, še posebej, če se njena manifestacija kaže v glavi: prisotne so lahko migrene, občutek teže, depresija, zmedenost, pozabljivost, izguba koncentracije.

Očitneje pa lahko vlago opazimo preko nastanka edemov, napihnjenosti trebuha, oteklih gležnjev, kašastega blata, izcedka iz nožnice, izkašljevanja sluzi, okužbe mehurja – moten urin, menstrualnih težav, kopičenja kilogramov.

Opazovanje jezika

Ena od diagnostičnih tehnik tradicionalne kitajske medicine je analiza jezika.

Ko pogledate jezik in vidite debelo oblogo, je to znak prisotnosti škodljive vlage v telesu. Pomembna je tudi barva obloge. Gosta bela obloga označuje prisotnost vlage in hladu, medtem ko rumena obloga označuje vlago in toploto. Kopičenje vlage lahko opazimo tudi, ko je prisotne veliko sline, ki je lepljiva, včasih rahlo penasta.

Vlaga se lahko kombinira s hladom ali toploto

Vzroki za nastajanje vlage so lahko zunanji ali notranji. Notri vzrok se pogosto pojavi zaradi šibke vranične energije, medtem ko med zunanje vzroke štejemo podnebje, okolje, hrano.

Vlaga in hlad: prehlad s prebitkom vlage in hladu se velikokrat pojavi zaradi predolgega nošenja mokrih kopalk, saj hlad migrira navznoter. Lahko je posledica tudi kampiranja, spanja v šotoru, ko je čez noč močno deževalo. Vzrok je lahko tudi delo, na primer hladno delovno okolje v mesnici.

Vlaga in toplota: prehlad s prebitkom vlage in toplote se lahko pojavi zaradi dolgotrajnega vročega vremena ali zaužite pokvarjene hrane, nepravilno pripravljene hrane ali nepravilno sestavljenega obroka živil, ki škodujejo vranici. Čezmerno pitje alkohola in uživanje mastne hrane zlahka poškodujeta vranično energijo. Znaki, da je v telesu nakopičena vroča vlaga sta tudi žeja in odvajanje smrdljivega blata.

moksibustija

TKM nasveti za zdravo vranico

Gibanje: na splošno gibanje spodbuja kroženje vitalne energije in telesnih tekočin, s čimer sproščamo blokade in zastajanja. V primeru nakopičene vlage je Yin joga dobra oblika gibanja, prav tako masaže, meditacija. Odlična je tudi moksibustija na predelu popka, pod popkom, kjer teče meridijan Ren, najbolj Yin meridijan telesa. Vlaga namreč težko prenaša težka čustva, kot so sram, negotovost, skrbi. Omenjene tehnike sproščajo duha in vranico.

Prehrana: Vranica ima rada toplo, prekuhano hrano in rednost obrokov. Ne izpuščajte obrokov, še posebej v času znakov šibke vranice.

Zajtrk: Zajtrk z jogurtom, skuto in sadjem je hladen, tudi v energijskem pomenu zato se mu raje izognite. Priporoča se jajce s kuhano zelenjavo ali prosena kaša z dodanimi toplimi začimbami, kot so cimet, kardamom in ingver.

Kosilo: Naredite si juho, zelenjavno ali mesno, ki ji dodate začimbe, ki grejejo. Krožnik sveže solate ni primeren za šibko vranico, še posebej ne na prazen želodec, saj ustvari prekomerni hlad in vlago.

Večerja: pripravite si lahko prebavljiv obrok, kuhan s čim več zelenjave, lahko tudi z dušenim mesom.

Malice: odlično so kitajski datlji, goji jagode, črn sezam, med, kuhane hruške z medom, čaj iz lupinic mandarine, mandlji.

Akupunktura in moksibustija

Akupunktura je metoda zdravljenja tradicionalne kitajske medicine, ki na naraven in nežen način telo zdravi na fizičnem, čustvenem in psihičnem nivoju. Zdravnik TKM vstavlja iglice na določene akupunkturne točke, zaradi česar se odprejo energijski kanali, meridijani, in vitalna energija steče, odstrani blokade iz telesa in tudi nakopičene škodljive snovi, kot so vlaga, hlad, vročina. Akupunktura je varna metoda, neboleča in izredno učinkovita, saj spobuja v telesu procese samozdravljenja.

Moksibustija je velikokrat sopotnica akupunkture. Z mokso, divjim pelinom v obliki cigare, ogrevamo določene akupunkturne točke. Ker je kitajski divji pelin po lastnostih Yang narave, spodbuja kroženje vitalne energije in telesnih tekočin in iz telesa lažje in hitreje odvaja nepotrebne, škodljive snovi. Moksibustijo se lahko izvaja tudi doma, vsak drugi dan od 15 do 20 minut, na predelu od popka do sramne kosti. Previdnost le pri držanju mokse, da ni preblizu telesa, saj se lahko opečete.

diagnostika tkm

Če imate kakršnakoli vprašanja glede zdravljenja s tradicionalno kitajsko medicino smo za vas na voljo v naši ordinaciji na Savski vesti 10 v Ljubljani. Za termin nas pokličite na telefonsko številko 031 766 888, z veseljem vam bomo pomagali na poti do zdravja, ki si ga zaslužite!

Vedno na vaši strani!

Ekipa Dao TKM