Zima in naše telo – 5 področij in 50 nasvetov

V kitajski medicini zimo povezujemo z elementom vode in z organskim sistemom ledvic in mehurja. Neravnovesja, ki nastanejo, ko nastopi zimski mraz, se lahko kažejo kot: bolečine v križu ali kolenu, utrujenost, tinitus, težave s spominom, menstrualne bolečine, znižan libido, slaba cirkulacija, psihološke težave (tesnoba, depresija n fobije), motnje sečil itd. Za ohranjanje zdravja v času zime v svojem življenju sprejmite in negujte lastnosti vode. Ta čas izkoristite za osredotočenje navznoter in omogočite telesu in umu potreben počitek in mir.

5 področij z nasveti za optimalno zdravje v času zime

1. Počasi zmanjšajte raven aktivnosti vaše vadbe!

Intenzivna vadba porabi veliko energije, ki jo moramo v času zime ohranjati. Zato vadite počasnejše in se odločite za manj intenzivne vadbene programe, za katere ne porabite preveč energije. Med vadbo se skušajte čim manj potiti, saj je znano, da s potenjem izgubljamo vitalno energijo. Za ta letni čas so najbolj primerne športne dejavnosti, kot je nežna joga, Taijiquan ali TaiChi in hoja. Ker je tudi dan krajši se odpravite v posteljo dovolj zgodaj in si zagotovite daljši spanec.
Namen te sezone je čim bolj povečati počitek in okrevanje, saj je počitek izredno pomemben za zdravje – medvedi prezimovalci to vedo instinktivno.

2. Pozornost osredotočite navznoter!

Pomembna praksa za nego elementa vode pozimi vključuje poslušanje svojega telesa. To je pravi čas, da razvijete in posadite seme svojih namenov in ciljev, ki jih želite doseči, saj se ta energija misli spremeni v energijo rasti in delovanja v času pomladi. To je čas, da se negujete in razmislite o svojih idejah in o tem kaj si želite v svojem življenju. Izogibajte se zabavam, ki so pretirano razburljiva in dinamična, saj se mora vaš um pozimi spočiti. Namesto tega se zabavajte na način, ki spodbuja razmišljanje in umirjenost.
Meditacija je odličen način za upočasnitev duševnega, živčnega in čustvenega sistema. Že petnajstminutna dnevna vadba lahko izjemno pozitivno vpliva na vaš dan. Vse, kar potrebujete, je najti miren prostor in se osredotočiti na svoj dih.

3. Naj bo toplo!

Pomembno je ohranjanje toplote, pokrivanje in izogibanje mrazu. Zlasti pokrivanje spodnjega dela hrbta in vratu, kadar je zunaj mrzlo. Šali, kapice, rokavice naj bodo vaši zavezniki v času zime. Stopala naj bodo vedno na toplem, saj na podplatu poteka energijski kanal ledvic. Ledvice pa vsekakor ne marajo hladu. Pomembno je, da po hladnih tleh ne hodite bosi. Vroča kopel za noge je pred spanjem pravo malo razvajanje, zato si jo privoščite vsaj trikrat na teden. Kopeli dodajte kitajski divji pelin, ki je po lastnostih vroče zelišče, kar bo vašemu telesu zagotovilo trden in miren spanec. Kopel za noge namreč spodbuja nastajanje melatonina, zaradi česar se počutimo zaspani.

4. Zdravi zimski obroki!

Zdravi zimski obroki so bistvenega pomena za zdravje v tem letnem času. Pri tem moramo upoštevati naravo oz lastnosti določene hrane (po tkm 5 lastnosti: vroča, topla, nevtralna, hladna, mrzla), stil kuhanja oz pripravo hrane ter izbiranje sezonskih živil. Zima je Yin letni čas. Prekomerno hladna ali mrzla hrana telo obremeni z dodatnim hladom in s tem ovira pretok vitalne energije v telesu. Pozimi zato telo potrebuje več toplote (Yang energija) za delovanje, še toliko bolj, če jeste mrzla živila in pijete mrzle pijače. Hladna živila vključujejo hrano, ki je poleti sezonska. Namen teh živil je, da nas ohladijo proti poletni vročini. To pomeni, da pozimi zmanjšajte količine živil, kot so kumare, citrusi, melone in paradižniki. Pametno se je izogibati tudi močno predelani hrani.
Zima je tudi čas, ko si moramo za pripravo hrane vzeti več časa. Jesti je potrebno čim več vrst enolončnic in na splošno juh. Večkrat v juhi kuhajte tudi kosti,saj je uživanje kostnega mozga odličen način, da podprete vaše najgloblje zaloge energije,ki se po kitajski medicini shranjujejo v obliki esence Jing, v ledvicah.
Z elementom vode je povezan slan okus, zato je pomembno, da ga imamo nekaj tudi v prehrani. Seveda morajo biti količine zaužite soli zmerne, prav tako je bistveno, da je sol kvalitetna, kot je naravno posušena sol, saj se v njej skriva zakladnica mineralov, ki so pomembni za delovanje notranjih organov.
Med živili, ki pozimi koristijo elementu vode, so zlasti: črni fižol, temno zelena listnata solata in temno zelena zelenjava, orehi, kostanj, brazilski oreščki, morski sadeži, miso, sojina omaka, morske alge, proso in ječmen, živila, ki so modra ali črna (povezana z vodnim elementom).
Za optimalno zimsko zdravje v kuhanje vključite tudi začimbe, ki so po lastnostih topla, na primer cimet, ingver, kardamom,kumina. Enkrat na dan si privoščite vroč čaj z ingverjem in cimetom in ga pijte v dopoldanskem času. Tako v področje trebuha vnesete potrebno toploto za želodec in vranico, ki prav tako ne marata hladu.

5. Prilagodite vaš življenjski slog in si pomagajte z metodami TKM!

Akupunktura pomaga telesu povrniti porušeno ravnovesje notranjih organov, da se telo lažje prilagodi temu letnemu času. Moksibustija in zeliščni pripravki pripomorejo, da se okrepi energija Yang, ki je v času zime primanjkuje in je pomembna za krepitev imunskega sistema. Zeliščne formule nam nudijo podporo za vse organe, zato se lahko uživajo skozi vso zimo in s tem zmanjšamo uporabo antibiotikov.

Za sijoče zdravje v času zime in skozi vso leto se prilagodite energiji elementa vode! In ne pozabite: pozimi sadimo semena za naše vzorce zdravja in dobrega počutja v naslednjem letu!